Zmiennik momentu obrotowego naprawa


4.8
(6)

Zmiennik momentu obrotowego to dokładnie to samo, co sprzęgło hydrokinetyczne. Cały ten mechanizm zbudowany jest z bardzo ważnych części. Składa się z:

  • obudowy,
  • koła zamachowego,
  • kierownicy,
  • tarczy turbiny,
  • tarczy pompy.

Jak działa sprzęgło hydrokinetyczne?

Praca tego mechanizmu jest dosyć złożona. Silnik napędza koło zamachowe, następnie obudowa napędza pompę, z kolei ta powoduje, że olej zaczyna krążyć w maszynie. To właśnie jego zadaniem jest napędzanie łopatki turbiny, a ta wprawia w ruch wałek zdawczy mocy. Kolejnym etapem pracy tego mechanizmu jest działanie kierownicy, która po odzyskaniu oleju znów oddaje go, by ten znalazł się ponownie na górnych częściach łopatek. W ten sposób zwiększamy moment napędowy w tak zwanym wale zdawczym. W tej chwili silnik zaczyna pracować i obracać wirnik. Wtedy właśnie powstająca siła odśrodkowa przyczynia się do przemieszczania się oleju do wylotu. Olej, który znajduje się na łopatkach turbiny, przekazuje pewną część energii, a następnie opuszcza turbinę.


Najważniejsze zadanie zmiennika obrotu

Praca maszyn budowlanych czy rolniczych jest skomplikowana. Mechanizm sprzęgła hydrokinetycznego pozwala na łagodniejszy rozruch maszyny, tłumi drgania momentu obrotowego oraz chroni przed nadmiernym obciążeniem. Praca zmiennika momentu jest tak istotna, ponieważ przyczynia się do większej trwałości maszyn oraz usprawnia ich działanie. Warto wspomnieć, że wyróżniamy dwa rodzaje sprzęgła hydrokinetycznego:

  • o stałym wypełnieniu,
  • o zmiennym wypełnieniu.

Etapy regeneracji zmienników obrotowych

Gdy już maszyna trafi do serwisu lub na miejsce przyjedzie mobilny serwis maszyn rolniczych i budowlanych, pierwszą czynnością wykonywaną w celu sprawdzenia stanu części jest rozcięcie zmiennika momentu obrotowego. Przed wykonaniem serwisowania, zmiennik momentu zostaje dokładnie oczyszczony w celu dokładnego przyjrzenia się i określenia kosztorysu naprawy. Być może wystarczy sama regeneracja, a być może będzie trzeba wymienić któreś części. Po oczyszczeniu i zregenerowaniu, zmiennik momentu zostaje zespawany. Następnie należy sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane z należytą starannością, aby zregenerowana część na pewno zadowoliła klienta i służyła mu bezproblemowo przez długi czas. Proces regeneracji zmienników momentu obrotowego nie jest łatwą rzeczą. Mogą go wykonywać profesjonaliści, którzy zdobyli w tej dziedzinie ogromną wprawę. Naprawa i regeneracja hydrauliki siłowej to bardzo wymagająca praca, do której zatrudniani są najlepsi fachowcy z szeroką wiedzą teoretyczną oraz praktycznymi umiejętnościami.

Biorąc pod uwagę, że zmiennik momentu obrotowego pracuje pod ogromnym obciążeniem, musi zostać odpowiednio wyważony. Pod żadnym pozorem nie można ominąć tej czynności, gdyż regenerowana część bardzo szybko uległaby uszkodzeniu. Cały proces regeneracji i naprawy kończy się sprawdzeniem szczelności systemu. Gdy okaże się, że wszystko działa, jak należy, część jest wysyłana do klienta.

Warto korzystać ze sprawdzonych serwisów hydrauliki siłowej. Dbałość o regularne serwisowanie maszyn zapewni bezproblemową pracę na budowie czy w gospodarstwie rolnym. Przeglądy maszyn wykonywane przez prawdziwych profesjonalistów pomogą zaoszczędzić sporo pieniędzy i uchronić przed niechcianymi awariami.

Oceń naszą pracę

4.8
(6)

BANAT Oddział Warszawa

03-893 Warszawa

Bukowiecka 92tel. + 48 532 784 318

warszawa@banat.pl

BANAT Siedziba Główna

32-731 Żegocina

Łąkta Górna 534


tel. + 48 600 203 400

biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę