Pompa hydrauliczna to najważniejsza część twojej maszyny. To dzięki niej możliwa jest praca silnika, a bez niej maszyna zwyczajnie nie będzie działać. Warto znać kilka podstawowych faktów na jej temat, żeby uniknąć awarii i kosztownych napraw.
Zastanawiasz się, po co ci w ogóle pompa hydrauliczna i dlaczego jest tak ważna? Nie wiesz, czy regenerować, czy kupić nową? Chcesz wiedzieć, jak zbudowana jest pompa hydrauliczna i do czego jest wykorzystywana? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Co to jest pompa hydrauliczna
Pompa hydrauliczna to urządzenie, które zasila układ hydrauliczny danej maszyny. Jej zadaniem jest zamiana energii mechanicznej na energię hydrauliczną, która przekazywana jest dalej – do siłowników lub silników hydraulicznych.
Ale jak to właściwie działa?
Do pompy należy dostarczyć odpowiednią ciecz – najczęściej jest to olej. Następnie olej wprawiany jest w ruch i tworzone jest wysokie ciśnienie. To właśnie ciecz pod wysokim ciśnieniem jest przekaźnikiem energii hydraulicznej, która zasila kolejne układy.
Sama pompa również musi być zasilana. Zwykle wykorzystuje się do tego silnik napędowy – może to być silnik spalinowy lub elektryczny.
Budowa pompy hydraulicznej
Budowa pompy hydraulicznej wcale nie jest skomplikowana. Różni się ona w zależności od typu urządzenia, jednak większość elementów jest taka sama. Pompa składa się z obudowy, cylindra, tłoków lub wirników, płyty rozrządczej, separatora, kołyski, przewodów ssących i hydraulicznych.
Wyróżniamy cztery rodzaje pomp hydraulicznych, które różnią się trochę budową. W każdej z nich to inny element wprawia ciecz w ruch – mogą to być np. łopatki, śruby czy zębatki. Różna budowa wpływa także na wydajność pomp, a co za tym idzie – ich zastosowanie.
Rodzaje pomp hydraulicznych
Tak jak wspominaliśmy, pompy hydrauliczne można podzielić na cztery rodzaje ze względu na ich budowę.
Pompy hydrauliczne dzielimy na:
- tłokowe – olej poruszany jest przez tłoki. Pompy działają ze zmienną wydajnością.
- łopatkowe – wprawiają ciecz w ruch przez wirowanie łopatek wirnika. Działają ze stałą wydajnością.
- zębate – poruszają olejem przez przepuszczanie go przez dwie zębatki, które nachodzą na siebie. Działają ze stałą wydajnością.
- śrubowe – działają na ciesz przez obracanie śruby ślimakowej.
Zastosowanie pomp hydraulicznych
Pompy hydrauliczne mają dość szerokie zastosowanie. Ich praca jest niezbędna w przeróżnych branżach, a bez nich nie byłoby możliwe działanie wielu maszyn.
Gdzie wykorzystywane są pompy hydrauliczne?
- Branża budowlana – tutaj pompy wykorzystywane są w maszynach budowlanych, takich jak ładowarki, koparki, walce, żurawie i wiele innych
- Branża transportowa – pompy zapewniają sprawną pracę układów kierowniczych i hamulcowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w autobusach, tramwajach, pociągach i pojazdach ciężarowych
- Przemysł przetwórczy – w tej gałęzi przemysłu pompy wykorzystywane są w maszynach typu prasy, wtryskarki i młyny
- Leśnictwo – pompy znajdują się w specjalnych maszynach leśnych – harwesterach i forwarderach
- Rolnictwo – pompy są niezbędne w maszynach rolniczych, takich jak ciągniki i kombajny
- Górnictwo – tutaj pompy zasilają układy hydrauliczne koparek, wozideł, kruszarek, refulerów i przesiewaczy
Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych
W przypadku pomp hydraulicznych możliwa jest ich naprawa i regeneracja. Warto szybko reagować na wszelkie niepokojące sygnały i regularnie serwisować swoje maszyny. Pozwoli to uniknąć większych awarii i przestojów.
Na czym polega regeneracja i naprawa?
Podczas diagnostyki sprawdza się przede wszystkim ciśnienie, przepływ oleju oraz czy nie ma jakichś przecieków. Parametry te mają duży wpływ na pracę pompy i układy, które zasila, a więc trzeba zadbać o to, by miały one odpowiednie wartości.
Potrzebujesz regeneracji lub naprawy pompy hydraulicznej?
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić:
Najczęściej podczas naprawy wymieniane są podzespoły, takie jak cylindry, tłoczki, kołyski, łożyska oraz uszczelnienia. Jest to także dobry moment na ocenę części, które jeszcze działają, ale nie są w najlepszej kondycji. W takiej sytuacji lepiej wymienić je na nowe niż naprawiać pompę znowu za jakiś czas.
Częste uszkodzenia pomp hydraulicznych
Pompa hydrauliczna – jak każde urządzenie – może ulec awarii i zmniejszyć wydajność pracy całej maszyny lub całkowicie ją uniemożliwić. Dobrze jest więc szybko reagować na wszelkie niepokojące objawy.
Po czym poznać, że coś jest nie tak z pompą?
- Osłabiony układ hydrauliczny – maszyna dłużej wykonuje dane zadanie (np. podnoszenie narzędzi)
- Całkowity brak mocy silnika
- Hałas wydobywający się z pompy lub silnika hydraulicznego
- Duże skoki ciśnienia
- Pęknięcia i wycieki oleju z pompy
- Zwiększony poziom wibracji i drgań
Objawy te wynikają z różnego typu uszkodzeń, które można zdiagnozować najczęściej dopiero po rozłożeniu pompy na części pierwsze. Wtedy najlepiej widać, które podzespoły powodują spadek wydajności pracy.
Często uszkodzeniom ulegają elementy odpowiedzialne za wprawianie oleju w ruch. Ciągła praca, wysokie ciśnienie i tarcie mają ogromny wpływ na kondycję poszczególnych części. Zużycie tłoczków, separatora czy kołyski zwykle widoczne jest gołym okiem. Może dochodzić tutaj do wyszczerbień, zarysowań, a nawet pęknięć.
Kiedy naprawić pompę, a kiedy wymienić na nową?
Najczęściej pompy hydrauliczne bardziej opłaca się naprawiać niż wymieniać je na nowe. Zwykle przyjmuje się, że jeśli koszt regeneracji przekracza 80% wartości nowej jednostki, to wtedy lepiej jest ją wymienić na nową. Warto jednak wziąć też pod uwagę czas oczekiwania na nową pompę – może się okazać, że będzie on zbyt długi i znacznie wydłuży się okres przestoju maszyny.
Regeneracja pompy i wymiana zużytych elementów to całkiem dobre rozwiązanie, bo naprawione pompy mogą uzyskać takie same parametry, co nowa jednostka. Wystarczy przeprowadzić odpowiednie testy, by przekonać się, czy wszystko działa tak jak wcześniej. Nie w każdym serwisie dostępna jest taka opcja – a więc przed wyborem miejsca naprawy warto wcześniej dopytać się, czy pompa zostanie przetestowana i sprawdzona.
“Regeneracja pompy jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ po wymianie zużytych elementów lub regeneracji np. sterowników jesteśmy pewni, że podzespół uzyska te same parametry, co nowa jednostka. Przy takim rozwiązaniu minimalizujemy koszty zarówno samej jednostki jak i przestoju maszyny”
Jak dobrać pompę hydrauliczną?
Wybór nowej pompy hydraulicznej jest konieczny, kiedy stara uległa awarii i nie da się jej naprawić lub jest to po prostu nieopłacalne. Trzeba wtedy znaleźć tabliczkę obecnej pompy niezbędną do zamówienia nowej jednostki, szczególnie jeśli myślimy o zmianie producenta czy rodzaju pompy.
Jeśli nie posiadamy dokumentacji, to wydajność pompy możemy obliczyć, znając wymiary jej podzespołów. Przykładowo dla pompy zębatej, znając grubość zębatki, jej średnicę i wysokość, jesteśmy w stanie obliczyć objętość geometryczną pompy, a w następnej kolejności także wydajność.
Najczęściej zadawane pytania
Pompa hydrauliczna służy do zasilania układów hydraulicznych. Zamienia ona energię mechaniczną na hydrauliczną przez wprawianie w ruch cieczy – najczęściej oleju.
Wyróżniamy cztery główne rodzaje pomp hydraulicznych: tłokowe, łopatkowe, zębate i śrubowe. Podział ten wynika z różnic w budowie – inne elementy wprawiają ciecz w ruch.
Pompa hydrauliczna napędzana jest przez silnik. Może to być zarówno silnik elektryczny, jak i spalinowy.
Pompa hydrauliczna składa się m.in. z obudowy, cylindra, tłoków lub wirników, płyty rozrządczej, separatora, kołyski, przewodów ssących i hydraulicznych.
Pompę hydrauliczną należy regenerować w momencie kiedy jest już wypracowana lub uległa awarii. Jednak żeby uniknąć dłuższych przestojów, pompę warto regularnie serwisować – wymieniać olej i filtry w całym układzie oraz przeprowadzać odpowiednie testy i regulację.
Pompę hydrauliczną można regenerować poprzez wymianę uszkodzonych podzespołów. W ten sposób można szybko przywrócić urządzenie do jego wcześniejszej sprawności.
Nie da się całkowicie uniknąć regeneracji pompy, ale można ją odsunąć w czasie przez odpowiednie dbanie o urządzenie. Warto szczególnie pamiętać o regularnej wymianie oleju i filtrów. Większych awarii pozwoli także uniknąć szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące objawy.
Jeśli twoja pompa zaczyna głośniej pracować, pojawiają się skoki ciśnienia lub wycieki oleju, a cała maszyna pracuje mniej wydajnie, to znaczy, że pora udać się do serwisu i przeprowadzić diagnozę.
Do objawów zużycia pompy hydraulicznej należą: spadek wydajności pracy całej maszyny, całkowity zanik pracy silnika, głośne dźwięki i wibracje, pęknięcia obudowy i wycieki oleju.