BANAT Sp. z o.o. Łąkta Górna 534

Łąkta Górna 534

32-731 Żegocina

tel: +48 600 203 400

biuro@banat.pl

pon-pt 7-17

Most napędowy to bardzo ważny element maszyn. Jego podstawową funkcją jest dostarczenie odpowiedniej ilości mocy i napędzenia maszyny budowlanej. W poniższym artykule omówimy, czym jest most napędowy, jak wygląda obsługa mostów napędowych oraz jakie są rodzaje mostów napędowych. Ponadto wyjaśnimy, krok po kroku, jak przebiega naprawa mostów napędowych. Opowiemy także, jak wygląda regeneracja tylnego mostu.

Co to jest most napędowy?

Most napędowy to element podwozia maszyny odpowiedzialny za przeniesienie napędu. Często służy jako reduktor, a ponadto odpowiada za hamowanie, stabilizację oraz usztywnienie maszyny.

Most napędowy maszyna budowlana

Jak działa most napędowy?

Most napędowy jest konstrukcją złożoną z wielu podzespołów. Jego podstawowym zadaniem jest przejęcie odpowiedzialności za ciężar podczas przekazywania napędu z wału na koła. Budowa mostu napędowego sprawia, iż jest on fundamentem maszyny bez którego jej przemieszczanie jest niemożliwe. Most napędowy działa dzięki podzespołom układu napędowego, które przenoszą moc na koła. Przekładnie umożliwiają poruszanie się maszyny. Dzięki takiemu zabiegowi, maszyna pracuje w należyty sposób i może się przemieszczać.

Most napędowy maszyna budowlana

Budowa mostu napędowego

Budowa mostu napędowego, w zależności od zastosowania, jest różnorodna. Przeważnie składa się ona z wielu podzespołów, które umożliwiają wykonywanie pracy. Podstawowym elementem jest obudowa, która jest składową wszystkich części. Ponadto chroni ona maszynę przed zanieczyszczeniami i dostępem do wody. Mechanizm różnicowy, który jest kolejny istotnym elementem, koordynuje obracanie się kół maszyny, szczególnie podczas skręcania. Natomiast główny mechanizm przekładni to element składający się z przekładni zębatych i uczestniczy w wzmacnianiu momentu obrotowego.

Jak wynika z powyższego opisu, budowa mostu napędowego nie należny do najprostszych. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią kadrę pracowniczą, która zajmie się takim sprzętem z należytą starannością.

Budowa mostu napędowego

Rodzaje mostów napędowych

Rodzaje mostów napędowych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu efektywnego przekazywania mocy i ciągłości pracy. Mosty napędowe stanowią centralny element, który umożliwia maszynom poruszanie się, wykonywanie prac i spełnianie swoich funkcji. Przyjrzyjmy się poniżej, jak dokładnie klasyfikują się poszczególne rodzaje mostów napędowych:

 • Sztywne,
 • Skrętne,
 • Wahliwe,
 • Niezależne.

Rodzaje mostów napędowych są zależne od rodzaju maszyny, jej przeznaczenia i wymagań dotyczących trakcji. Każdy rodzaj ma swoje zalety i ograniczenia, które wpływają na zdolności maszyny w różnych warunkach i terenach. Odpowiednio dobrane rodzaje mostów napędowych będą gwarancją sprawnej pracy.

Zastosowanie mostów napędowych, czy zmienia się w zależności od branży lub typu maszyny?

Zastosowanie mostów napędowych zmienia się w zależności od typu maszyny a przede wszystkim od branży, w jakiej jest wykorzystywana. Budowa mostu napędowego sprawia, że znajdują one zastosowanie nie tylko w maszynach, ale także w różnych innych obszarach, co czyni je wszechstronnym rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które pozwalają na wykorzystanie mostów napędowych w zależności od branży:

 • Maszyny budowlane,
 • Pojazdy terenowe,
 • Maszyny rolnicze: maszyny rolnicze często operują na nierównym terenie i mogą potrzebować zwiększonej trakcji na wybranych kołach,
 • Przyczepy: mosty napędowe są wykorzystywane także w przyczepach, co pozwala na przenoszenie napędu z pojazdu ciągnącego na przyczepę,
 • Maszyny przemysłowe,
 • Pojazdy specjalistyczne.

 

Rodzaje mostów napędowych i ich zastosowanie mogą znacząco różnić się w zależności od branży lub typu maszyny. Dlatego ważne jest, aby dokładnie dostosować rodzaj mostu napędowego do potrzeb i warunków operacyjnych, aby zapewnić efektywność i niezawodność maszyny.

Most napędowy maszyna budowlana

Najczęstsze uszkodzenia mostów napędowych

Najczęstsze uszkodzenia mostów napędowych w maszynach mogą mieć różne przyczyny, ale nierzadko wynikają z nadmiernej eksploatacji, zużycia i niewłaściwej konserwacji. Jakie usterki zatem się najczęściej pojawiają?

 • Zużycie zębatek: powoduje spadek efektywności i może prowadzić do utraty trakcji,
 • Uszkodzenia mechaniczne: wywołane są silnymi wstrząsami, uderzeniami bądź przeciążeniami. Mogą spowodować np. pęknięcia w obudowie bądź zniekształcania pojedynczych elementów maszyny lub podzespołów,
 • Wycieki i rzadkie wymiany oleju: wycieki oleju lub innych płynów mogą być spowodowane uszkodzonymi uszczelkami lub pęknięciami w obudowie,
 • Uszkodzenia łożysk: wynika z zatarcia się, które często spowodowane jest brakiem oleju,
 • Odpadnięcie lub złamanie zębatek,
 • Brak regularnej konserwacji i niepoprawna regeneracja mostu,

Systematyczna naprawa mostu napędowego i regeneracja pozwoli uchronić się przed wyżej wymienionymi uszkodzeniami. Pozwoli to jednocześnie przedłużyć żywotność mostu napędowego. Ważne są regularne kontrole, smarowanie i naprawy zgodne z zaleceniami producenta. Profesjonalne i terminowe obsługi techniczne mogą pomóc w minimalizowaniu ryzyka uszkodzeń i utraty wydajności.

Uszkodzenie mostu napędowego

Naprawa i regeneracja mostu – na czym polega?

Regeneracja mostów napędowych, choć może brzmieć skomplikowanie, jest dość popularną i opłacalną procedurą. Jej głównym celem jest przywrócenie sprawnego działania mostu przez wymianę uszkodzonych elementów, zastosowanie nowych uszczelnień, dokładne pasowanie luzów między elementami zębatymi, wymianę oleju czy też naprawę układów planetarnych. Jednakże nie zawsze jest to prosta droga.

W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy chodzi o starsze lub nietypowe maszyny, napotykamy na problem braku dostępnych części zamiennych. W takich sytuacjach niezbędne staje się dorabianie takich elementów jak koła, wałki, koła zębate czy łożyska. W niektórych przypadkach można także zastanowić się nad zastosowaniem innych łożysk, co otwiera drzwi do modyfikacji mostów napędowych.

Serwisant mostów napędowych

Zainspirowani słowami naszego specjalisty od regeneracji mostów napędowych wiemy, że aby regeneracja mostu napędowego była skuteczna, niezbędne jest podejście profesjonalistów. Takie działanie wymaga nie tylko wyspecjalizowanej kadry, ale również odpowiednich umiejętności w zespole oraz dobrze wyposażonego warsztatu. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że naprawa zostanie przeprowadzona sprawnie i skutecznie, dając drugie życie naszemu mostowi napędowemu.

Regeneracja mostów napędowych w maszynach
Zobacz także: Regeneracja, naprawa i serwis mostów napędowych

Kiedy naprawić most, a kiedy wymienić na nowy lub używany?

Decyzja o naprawie lub wymianie mostu napędowego zależy od stopnia uszkodzenia i kosztów napraw. Jeśli uszkodzenia są niewielkie lub dostępność mostów jest ograniczona, warto zregenerować most. Jednak w przypadku poważnych uszkodzeń lub zużycia, wymiana elementów na nowe może być bardziej kosztowna niż zakup używanego sprawnego mostu napędowego. Wówczas naprawa mostu napędowego mija się z celem.

Naprawa mostów napędowych

Producenci mostów

Jak już wiemy, budowa mostu napędowego zależna jest od jego zastosowania. W naszej branży najbardziej znanymi producentami, których głównym zadaniem jest profesjonalna obsługa mostów napędowych są: Volvo, Cat oraz JCB. To właśnie te firmy produkują swoje własne maszyny i mosty napędowe. Pozostali, którzy wykorzystują podzespoły od innych firm to: Liebherr, Spicer (Hyundai, Manitou, Sennebogen), ZF (w Cat, w Liebherr,), Carraro, Naff (Atlas).

Most napędowy maszyna budowlana Spicer