Serwis maszyn leśnych – co robić, gdy dojdzie do awarii?


4.7
(13)

Serwis maszyn leśnych – co robić, gdy dojdzie do awarii?

Maszyny leśne to specyficzny typ maszyn ciężkich. Jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane podczas prac leśnych – z ich pomocą prowadzi się m.in. zrywkę drewna, ładuje się drewno czy biomasę do transportu. Do tego rodzaju zadań potrzebny jest specjalistyczny sprzęt o konkretnych możliwościach. Maszyny projektuje się tak, by były jak najbardziej wytrzymałe i niezawodne, ale nawet im zdarza się czasem ulec awarii. W takich sytuacjach z pomocą przybywa mobilny serwis.Harwestery, forwardery, skidery, czyli różne rodzaje maszyn leśnych


Tak jak maszyny budowlane dzielą się na różne typy, tak samo możemy spotkać różne rodzaje maszyn wykorzystywanych do prac leśnych. Jedną z nich jest harwester, inaczej kombajn zrębowy. To samobieżna maszyna przeznaczona do pozyskiwania drewna, podobna nieco pod względem budowy do koparki. Na gąsienicowym lub kołowym podwoziu pojazdu znajduje się kabina i wysięgnik hydrauliczny, na którego końcu znajduje się głowica ścinkowa. Obok harwestera rodzinę maszyn leśnych reprezentują też skider, czyli ciągnik używany do zrywki półpodwieszonej dłużycy, a także forwarder, czyli maszyna samozaładowcza – sterujący nią specjalista za pomocą żurawia ładuje drewno bezpośrednio na maszynę, dzięki czemu jest ono od razu gotowe do transportu.

Wielozadaniowość maszyn leśnych to cecha, która czyni je wręcz niezastąpionymi w leśnictwie. Tym bardziej więc niemile widziane są wszelkie awarie sprzętu podczas prac leśnych.

Hydraulika siłowa jako podstawa działania maszyn leśnych – jak zapobiec awarii?


Maszyny leśne opierają się na hydraulice siłowej. Do prawidłowego ich działania potrzebne są siłowniki hydrauliczne, pompy hydrauliczne, hydromotory, rozdzielacze itd. Bez nich harwester nie mógłby prowadzić zrębu, a forwarder nie byłby w stanie wykonywać załadunku. Dlatego więc, aby uniknąć niechcianych przestojów w pracach leśnych, należy przeprowadzać regularne przeglądy systemów hydraulicznych. Często podczas takich kontroli da się odpowiednio wcześnie wychwycić usterkę, a co za tym idzie, można zapobiec poważniejszym uszkodzeniom, do których mogłoby dojść w wyniku dalszej pracy. Warto też reagować od razu po wykryciu nieprawidłowości w pracy maszyny. Jeśli zauważymy nagły spadek mocy albo inne przejawy niewłaściwego działania, powinniśmy reagować szybko i wezwać fachowca, który przyjrzy się maszynie i będzie w stanie określić, co jest nie tak. W takich wypadkach warto wybrać mobilny serwis maszyn leśnych.

Naprawa maszyn leśnych


Mobilny serwis – naprawa maszyn leśnych krok po kroku

Niewątpliwą zaletą mobilnego serwisu jest to, że nie trzeba na własną rękę transportować uszkodzonej części do warsztatu. Biorąc pod uwagę, że często do uszkodzeń maszyn leśnych dochodzi podczas działania w terenie, wymontowywanie podzespołów i samodzielne przewożenie ich do serwisu mogłoby być dosyć problematyczne. W przypadku serwisu mobilnego, to fachowiec przyjeżdża na miejsce awarii i tam dokonuje oględzin. Jeśli usterka nie jest poważna, naprawy, takiej jak uszczelnienie przecieku czy kalibracja układu, może dokonać na miejscu. Jeżeli natomiast maszyna uległa poważniejszym uszkodzeniom, serwisant wymontowuje wadliwe części i przewozi je do warsztatu, gdzie poddaje je szczegółowym oględzinom. Dalej, w oparciu o uzyskane informacje, przygotowuje zakres prac i sporządza wycenę. Klient otrzymuje na tym etapie wszelkie niezbędne informacje, może też liczyć na wyjaśnienie wątpliwości – specjaliści chętnie doradzą w sprawie możliwych rozwiązań. Czasem bowiem zdarza się, że części mogą teoretycznie nadawać się do regeneracji, ale są już w takim stanie, że i tak w niedługim czasie trzeba je będzie wymienić na nowe. Zamiast więc na siłę przedłużać żywotność i tak już wysłużonej części, można zdecydować się na wcześniejszą wymianę i uniknąć konieczności nieuchronnej ponownej wizyty w serwisie. Jednak w takiej sytuacji ostateczna decyzja należy do klienta.

Kiedy klient zaakceptuje warunki, fachowcy przystępują do naprawy. Po zakończeniu koniecznych prac przeprowadzane są testy na specjalnej aparaturze – takie postępowanie daje pewność, że rzeczywiście udało się usunąć wszelkie usterki i że podzespoły hydrauliczne działają, jak należy. Dalej pozostaje już tylko ponowne zamontowanie części w maszynie. Serwisant odwozi części na miejsce, wykonuje kalibrację układu hydraulicznego i maszyna jest gotowa do wznowienia pracy.Na co zwrócić uwagę przy szukaniu dobrego serwisu? Kilka poradSzukając serwisu maszyn leśnych, warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim serwis nie może ukrywać przed klientem szczegółów naprawy – zarówno podejmowane działania, jak i koszty przedsięwzięcia powinny być jasne i klarowne. Kolejną sprawą jest jakość usług. Warto zwrócić uwagę na to, czy serwis korzysta z dobrych części i uszczelnień. Na jakości nie warto oszczędzać – często warto dopłacić nieco więcej i mieć pewność, że sprzęt będzie działał prawidłowo przez długi czas, niż próbować zaoszczędzić i tym samym narażać się na kolejną wizytę w serwisie w niedługim czasie. Jeszcze jedną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, czy warsztat wykonuje testy po dokonaniu naprawy. Dzięki nim klient ma pewność, że części są sprawne i że usługa została wykonana należycie.Mobilny serwis maszyn budowlanych. Usługi naprawy maszyn Małopolska, Śląsk, Dolny Śląsk, Opolskie, Rzeszowskie, Kieleckie, Łódzkie

Nasz serwis maszyn budowlanych, górniczych, leśnych, kolejowych i przemysłowych obsługuje całą południową Polskę. Jednak w niektórych przypadkach możemy dotrzeć nawet nad pomorze. Zdarzało nam się serwisować maszyny stoczniowe, maszyny leśne i budowlane. Jeśli masz problem, którego konkurencja nie potrafi rozwiązać, skontaktuj się z nami!


Oceń naszą pracę

4.7
(13)

BANAT Siedziba Główna

32-731 Żegocina

Łąkta Górna 534


tel. + 48 600 203 400

biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę