Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych


4.6
(52)

Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych – naprawa hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa to bardzo szeroko stosowana technika wykorzystania energii. Elementy hydrauliki siłowej stosuje się szeroko w wielu różnych branżach. Jest to także podstawowy system, na którego budowie opierają się prawie wszystkie maszyny ciężkie – od koparek po rozściełacze asfaltu i wielkie kombajny górnicze.

Wiele z tych maszyn to skomplikowane jednostki łączące ze sobą nie tylko różne układy hydrauliczne opierające się na kilku pompach, silnikach i rozdzielaczach hydraulicznych. W większości z nich dochodzą elektroniczne układy sterowania. To wszystko sprawia, że diagnostyka i odszukanie problemu może być kłopotliwe. Bez wątpienia jedną z najistotniejszych rzeczy podczas takich prac jest doświadczony specjalista.

Nasz serwis zajmuje się regeneracja pomp hydraulicznych, silników, rozdzielaczy oraz pozostałych podzespołów hydraulicznych. W naszej firmie mamy wielu specjalistów oraz flotę aut serwisowych szybkiego reagowania. Jeśli Twoja maszyna górnicza, leśna, budowlana, rolnicza czy przemysłowa nie działa jak dawniej lub uległa poważnej awarii, skontaktuj się z nami!

Budowa i zasada działania rozdzielaczy hydraulicznych

Rozdzielacze pełną jedną główną funkcję w układzie hydraulicznych – służą do kierowania cieczą. Ich zadaniem jest przekazanie cieczy hydraulicznej, oleju lub płynu hydraulicznego, do jednostki wykonawczej. Poza tym są czymś w rodzaju zaworu bezpieczeństwa. Sprawny rozdzielacz hydrauliczny ma również za zadanie zabezpieczyć pompę przed przeciążeniem w momencie, gdy w układzie zabraknie cieczy hydraulicznej. Może się tak stać z wielu powodów, a najczęstszym są uszkodzone węże hydrauliczne lub nieszczelności w całym układzie. Wadą działania pomp hydraulicznych jest to, że pracują one cały czas od chwili włączenia maszyny. Dlatego system bezpieczeństwa dla pomp, pod postacią rozdzielaczy hydraulicznych, jest bardzo istotny.

Rozdzielacz jest stosowany w niemal każdym urządzeniu opartym na systemie hydrauliki siłowej. Jest on używany zarówno w maszynach budowlanych, jak i rolniczych, górniczych, przemysłowych czy maszyn ciężkich używanych w stoczniach.

Warto wiedzieć, że rozdzielacze dzielą się na trzy typy, z których najczęściej stosowanym jest rozdzielacz suwakowy. Rozdzielacze suwakowe są znane najdłużej i do wykorzystuje się je najczęściej. Proces przekazywania cieczy w tym wypadku wykonuje suwak, który porusza się wewnątrz cylindra.

Poza powyższym typem rozdzielaczy hydraulicznych, w hydraulice siłowej znane są jeszcze rozdzielacze gniazdowe oraz obrotowe. Budowa tych trzech jednostek jest bardzo podobna, różnicą jest tylko element pracujący. W przypadku rozdzielaczy gniazdowych stosuje się sprężynę połączoną z kulką zamiast suwaka.

Innymi różnicami w budowie tego podzespołu jest ilość sekcji. Wyróżnia się rozdzielacze monoblokowe, charakteryzujące się najwyższą trwałością i odpornością na przeciążenia, oraz rozdzielacze hydrauliczne dwu- i wielosekcyjne.


Naprawa rozdzielaczy hydraulicznych – jak zadbać o mechanizm przepływu cieczy

Warto na wstępie dodać, że naprawa rozdzielaczy hydraulicznych jest stosunkowo trudna i wymaga wiele czasu. Dlatego nie jest łatwo znaleźć serwis hydrauliczny, który wykona tę usługę w szybkim terminie. W przypadku współpracy z nami nie ma o to obaw. Zatrudniamy mechaników, którzy mają ogromne doświadczenie w temacie naprawy układów hydraulicznych, oraz specjalistów tylko od rozdzielaczy hydraulicznych. W naszym warsztacie mamy również specjalnie wydzielone stanowiska do wykonywania tej konkretnej usługi.

Przede wszystkim, jeszcze przed właściwą regeneracją rozdzielaczy hydraulicznych, pomp, czy silników oraz serwisu całych maszyn, jest wyjazd specjalisty do uszkodzonej maszyny. Oczywiście w tych wypadkach, kiedy klienci osobiście nie dostarczą wcześniej zdiagnozowanej części do naszego warsztatu.

Nasz serwisant na miejscu wykonuje diagnostykę maszyny oraz sprawdza, które elementy mogły zostać uszkodzone. W takim momencie zwykle wykonujemy drobne prace uszczelniające na siłownikach czy w układzie hydraulicznym. Po diagnozie serwisant przywozi na warsztat uszkodzony element i dopiero wtedy rozpoczyna się etap naprawy.

W pierwszej kolejności rozbieramy rozdzielacz hydrauliczny, a następnie przeprowadzamy na nim testy diagnostyczne. Robimy to skrupulatnie, spisując na bieżąco demontowane elementy oraz wstępnie szacując, co wymaga regeneracji lub wymiany. Sprawdzane są zawory, uszczelnienia oraz inne części pompy, siłownika czy silnika hydraulicznego.

Następnie spisujemy zakres prac, które będą dotyczyły tej konkretnej jednostki oraz oszacowujemy koszty. W wielu przypadkach zdarza się, że część elementów jest jeszcze sprawna, ale niebawem będą wymagały wymiany, lub regeneracja niektórych części będzie wykonywana na granicy możliwości. W takich sytuacjach zawsze kontaktujemy się z klientem i wspólnie decydujemy, jakie kroki podjąć oraz co jest najbardziej opłacalne.

Poza właściwą naprawą rozdzielacza czy pompy, bardzo ważny jest kolejny etap. Mianowice chodzi o testy podzespołów hydrauliki siłowej. Perfekcyjne usługi naprawy są istotne, jednak bez testów trudno stwierdzić, czy zostały one właściwie wykonane. Firma Banat ma na wyposażeniu aparaturę testową, dzięki której możemy poddać pompy, rozdzielacze, siłowniki czy silniki testom sprawdzającym ich pracę w możliwie najtrudniejszych warunkach. Dzięki temu mamy gwarancję, że rozdzielacze hydrauliczne czy inne elementy na pewno nie zawiodą, kiedy dojdzie do pracy w naprawdę niełatwych sytuacjach.

Serwis elementów hydraulicznych w maszynach ciężkich

Po naprawie następuje montaż podzespołów u klienta oraz, co ważne, kalibracja całej maszyny. Hydraulika siłowa w maszynach budowlanych, rolniczych i wszystkich innych jest niezwykle czuła, dzięki czemu bardzo precyzyjna. Dlatego ustawienie całego układu jest bardzo istotne. W wielu przypadkach zła kalibracja systemu może spowodować uszkodzenie podzespołów hydraulicznych, jednak współpracując z nami, będziesz miał do czynienia tylko z najlepszymi specjalistami w branży!

Oceń naszą pracę

4.6
(52)

BANAT Siedziba Główna

32-731 Żegocina

Łąkta Górna 534


tel. + 48 600 203 400

biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę