Nie zawsze wiadomo, dlaczego pompa hydrauliczna przestaje działać. Tutaj jednak mieliśmy pewne podejrzenia ze względu na dość charakterystyczne objawy. Duży wyciek oleju hydraulicznego sugerował, że uszkodziła się właśnie ta jedna część.
Ciekawi, co zepsuło się w pompie hydraulicznej Sauer Danfoss 90R9075? Koniecznie przeczytajcie nasz krótki artykuł! 👇
Co było nie tak – objawy awarii pompy Sauer
Tym razem awaria dotyczyła równiarki HBM160. Klient zauważył, że do zmiennika jazdy przedostaje się olej hydrauliczny – ok. 30 litrów dziennie. Jednocześnie nie zgłaszał, żeby z maszyny wydobywał się hałas.
Podejrzenia padły więc na pompę Sauer Danfoss 90R075, która znajdowała się w równiarce. A konkretnie na jej jedną część – simmering, która odpowiada za szczelność podzespołu.
Weryfikacja pompy hydraulicznej Sauer
Pierwszym etapem po otrzymaniu pompy od klienta i jej umyciu jest weryfikacja. Rozkładamy pompę na części i dokładnie sprawdzamy każdy element pod kątem uszkodzeń i zużycia. Sprawdzamy, czy to, co zgłosił klient, zgadza się ze stanem, w jakim znajduje się pompa i czy to na pewno ona jest przyczyną awarii.
Co się popsuło?
Podejrzenia co do zepsutej części były prawidłowe. Okazało się, że to simmering nadaje się już do wymiany. Jako że to on odpowiada za szczelność układu, to nie było innego wyjścia, jak zmienić go na nowy.
Przy okazji zauważyliśmy także, że uszkodzona została płyta rozdzielcza. Była już dość mocno wygięta i przypalona, co w najbliższym czasie mogłoby spowodować poważniejszą awarię. Niestety w przypadku płyty rozdzielczej jedynym ratunkiem jest jej wymiana na nową. Jest zbyt cienka, by dało się ją docierać.
Wysyłka oferty i oczekiwanie na części
Po weryfikacji przygotowujemy ofertę dla klienta i proponujemy optymalne dla niego rozwiązania. Mówimy o wszystkich uszkodzeniach, jakie zauważyliśmy i co według nas powinno zostać wymienione na nowe. Kiedy klient podejmie decyzję, zamawiamy odpowiednie części i przystępujemy do poskładania pompy.
Czy naprawa się udała – testowanie pompy
Po każdej naprawie pompy hydraulicznej dokładnie testujemy ją na specjalnej stacji do testów. Dzięki temu możemy łatwo sprawdzić, czy wszystko działa, tak jak powinno. Bez konieczności odsyłania pompy, montowania jej w maszynie i dopiero sprawdzania, czy wszystko jest w porządku.
Na czym polega testowanie pompy?
Pompę podłączamy do stacji do testów, gdzie możemy sprawdzić ciśnienie, wydatek oraz czy nie ma wycieków. Dzięki temu wiemy nie tylko, że pompa została dobrze poskładana, ale też, że usunęliśmy przyczynę usterki.