Częstym powodem awarii pomp hydraulicznych jest po prostu wyeksploatowanie części. Niestety nie da się tego uniknąć, co jest dość kłopotliwe, bo bez sprawnej pompy nie ma sprawnej maszyny.
Na szczęście pompę można naprawić i przywrócić do dawnej sprawności. I tym właśnie zajęliśmy się ostatnio, kiedy klient zgłosił się do nas z problemem niedziałającej koparki Mecalac. Szybko zdiagnozowaliśmy naszego pacjenta i okazało się, że winowajcą jest pompa Rexroth A10VO71.
Zobacz, jak naprawiamy pompę Rexroth 👇
Co się zepsuło – pierwsze podejrzenia
Klient zgłosił się do nas z problemem niedziałającej koparki Mecalac 12MXT. Po tygodniowym przestoju okazało się, że maszyna nie podnosi łyżki oraz nie obraca się. Pomimo że z jazdą było wszystko w porządku i filtry nie były zanieczyszczone, z koparką zdecydowanie było coś nie tak. Objawy wskazywały na uszkodzenie pompy hydraulicznej.
W koparce znajdowała się pompa Rexroth A10VO71. Jedynym sposobem na to, żeby dobrze ocenić uszkodzenia, było przeprowadzenie weryfikacji. W tej sytuacji pompę trzeba rozebrać i sprawdzić, co się zepsuło i co trzeba wymienić na nowe, żeby przywrócić pompę do poprzedniego stanu.
Weryfikacja pompy hydraulicznej Rexroth
Kiedy otrzymaliśmy pompę od klienta, zabraliśmy się za weryfikację uszkodzeń. Jest to etap, w którym rozbieramy urządzenie i sprawdzamy, co jest nie tak. W tym wypadku nie było żadnych wątpliwości, że pompa jest niesprawna, a jej części nadają się do wymiany.
Co się popsuło?
Podczas weryfikacji stwierdziliśmy, że uszkodzeniu uległa cała grupa robocza. Zniszczenia były dość duże – widać je na pierwszy rzut oka.
Po pierwsze pompa miała uszkodzony separator – dosłownie pęknięty na pół. Taka awaria powoduje brak odpowiedniego docisku, przez co pompa nie jest w stanie podawać dalej oleju. Dlatego też koparka nie mogła podnosić łyżki, ani się obracać.
Niestety pęknięty separator spowodował też kolejne uszkodzenia. Do wymiany nadawały się tłoczki i kołyska. Porysowana powierzchnia i wyszczerbione tłoczki często są przyczyną spadku wydajności pompy i jej nieodpowiedniej pracy.
Co po weryfikacji – kolejne kroki naprawy pompy
Zawsze po weryfikacji uszkodzeń dajemy klientowi znać, co się stało i jak ten problem rozwiązać. Proponujemy, które części trzeba wymienić, żeby pompa wróciła do swojej dawnej sprawności i działała jak nowa.
Na tym etapie informujemy też o wszelkich kosztach i o tym, co się najbardziej opłaca. Dlatego wybór należy do klienta i dopiero po akceptacji oferty przystępujemy do dalszych kroków, czyli składania pompy na nowo.
Otrzymaliśmy akceptację oferty – co teraz?
W przypadku tej naprawy ustaliliśmy z klientem, że wymieniamy wszystkie uszkodzone części na nowe. Nowy separator, nowe tłoczki, nowa kołyska. Samo składanie pompy przebiegło więc dość sprawnie.
Jednak to jeszcze nie wszystko, bo… na koniec każdej naprawy czekają nas testy na stacji diagnostycznej.
Ostatni etap, czyli testowanie pompy
Ważnym etapem naprawy jest sprawdzenie, czy wszystko działa, jak należy. Na szczęście nie musimy odsyłać pompy, montować jej do koparki i dopiero wtedy weryfikować, czy rzeczywiście naprawa przebiegła pomyślnie. Mamy do tego odpowiednią stację do testów.
Na czym polega testowanie pompy?
Podłączamy ją do specjalnej stacji. Daje nam to możliwość sprawdzenia ciśnienia, wydatku i czy nie ma wycieków. Parametry te wskazują czy pompa została odpowiednio złożona. Gdyby okazało się, że są jakieś przecieki, to wiemy, że zdecydowanie coś jest bardzo nie tak z pompą.
Wyniki są widoczne na wykresie. Jak można zauważyć naprawa pompy Rexroth A10VO71 przebiegła pomyślnie – nie ma żadnych wycieków (to ten wykres zaznaczony na zielono) i pompa uzyskuje odpowiednie parametry.
Dzięki testom jesteśmy pewni, że pompa jest już z powrotem sprawna i może wracać do pracy 💪
Potrzebujesz naprawy lub regeneracji pompy hydraulicznej? Skorzystaj z naszej oferty. 🔽