Regeneracja pomp hydraulicznych


3.7
(78)

Regeneracja pomp hydraulicznych w maszynach budowlanych, rolniczych oraz górniczych

Hydraulika siłowa to nieodzowny element wielu maszyn, który daje ogromne możliwości. Jedną z największych zalet systemów hydraulicznych jest niezwykła precyzja podczas pracy. Doceniają to wszyscy operatorzy maszyny ciężkich. Poza tym jest to także niezwykle istotny element na wielu halach produkcyjnych. Maszyny oparte na hydraulice siłowej są w stanie pracować z precyzją nawet co do milimetra. Oczywiście nie za pośrednictwem ludzi, a komputera, jednak dobrze skalibrowany system hydrauliczny jest jednym z najbardziej precyzyjnych układów, jaki można wykorzystać w robotach montażowych.

Kolejną zaletą hydrauliki siłowej jest możliwość wykorzystania niewiarygodnej siły, która powstaje w układzie hydraulicznym i nazywa się energią hydrauliczną. Dzięki temu maszyny są w stanie podnieść wielotonowe gabaryty bez większych problemów.

Nie bez znaczenia jest także trwałość układów hydraulicznych. W ostateczności maszyny budowlane, które od nowości nie miały awarii, potrafią pracować niemal ciągiem przez kilka tysięcy godzin! Jednak z czasem nawet tak trwałe układy, jak opisywane powyżej, wymagają nieco pielęgnacji.

Jednym z podstawowych elementów układu hydraulicznego jest pompa hydrauliczna. Jej zadaniem jest dostarczyć ciecz roboczą pod wysokim ciśnieniem do odbiornika. Jednym z kluczowych elementów pompy hydraulicznej jest jej sposób działania. Pracuje ona nieustannie od momentu włączenia maszyny, a to oznacza, że jest nieustannie eksploatowana. Dlatego pompy hydrauliczne stosunkowo często wymagają serwisu, a nierzadko potrzebna jest także poważniejsza naprawa.Naprawa pompy hydraulicznej – najczęstsze powody uszkodzeń i objawy

Trudno bez diagnostyki jednoznacznie stwierdzić, czy w danej sytuacji, kiedy maszyna wykazuje niepokojące objawy, pompa hydrauliczna została uszkodzona. Objawem uszkodzonej pompy hydraulicznej może być zdecydowana utrata mocy maszyny. Warto wiedzieć, że większość maszyn jest wyposażona w kilka pomp hydraulicznych, które są odpowiedzialne za konkretne zadania. Przykładowo w koparkach są pompy hydrauliczne, które mogą odpowiadać za ruch łyżką lub układ jezdny. W przypadku pracy łyżką koparki, gdy stwierdzisz, że nie ma ona mocy lub jej ruchy nie są płynne, warto sprawdzić ciśnienie za pomocą manometru na konkretnej pompie. W przypadku, kiedy wartości będą znacząco odbiegały od właściwych, prawdopodobnie okaże się, że pompa jest uszkodzona.

Innym powodem uszkodzenia pompy może być zbytnie obciążenie silnika spalinowego maszyny. Kiedy zauważysz, że maszyna pracuje na wyższych obrotach niż zwykle, może okazać się, że pompa hydrauliczna obciąża silnik.

Trudno jednoznacznie określić bez rozebrania pompy i diagnozy wewnętrznej, co należy naprawić. Uszkodzenia mogą być drobne, wymagające jedynie wymiany uszczelnień, drobnego serwisu czy prostych prac naprawczych. W wielu przypadkach niestety naprawa i regeneracja są dużo bardziej skomplikowane. Dopóki jednak dane elementy można naprawić i nie trzeba ich wymienić, to koszt usług będzie zdecydowanie niższy.

Cena naprawy podzespołów jest też zależna od tego, jaki typ pompy hydraulicznej będzie regenerowany oraz jakiej jest marki.

Typowe pompy hydrauliczne, takich marek jak Bosch Rexroth, Sauer Danfoss czy Vickers, można zwykle naprawić taniej niż nietypowe jednostki, do których trzeba zamawiać uszczelnienia na wymiar, ponieważ nie da się ich kupić na rynku.

Pompy zębate są najtańsze i zwykle się ich nie naprawia, ponieważ taniej jest kupić nową część. Oczywiście są wyjątki. Dużo drożej wychodzi naprawa i regeneracja pomp tłoczkowych. Ostatecznie im większa pompa hydrauliczna, tym cena jest zwykle wyższa – nie mówiąc już o podwójnych pompach hydraulicznych.

Jednak, jak wcześniej pisaliśmy, przed wykonaniem pełnej diagnostyki trudno określić, czy regeneracja będzie kosztować tysiąc czy 5 tysięcy złotych.

Etapy regeneracji pompy hydraulicznej – od demontażu aż po testy. Mobilny serwis maszyn budowlanych

Pierwszym etapem, jeszcze przed regeneracją części, jest wizyta mobilnego serwisu hydraulicznego u klienta. Oczywiście w przypadkach, w których klienci sami nie wyślą zdiagnozowanej jednostki we własnym zakresie. Nasz serwisant na miejscu diagnozuje całą maszynę oraz sprawdza, jakie elementy wymagają naprawy i regeneracji. Często się zdarza, że kilka części układu hydraulicznego jest wadliwych i maszyna wymaga gruntownego serwisu. Dlatego serwis maszyn budowlanych jest tak ważny. Może on zapobiec poważniejszym uszkodzeniom, które często można było wcześniej wykryć, a ich regeneracja lub naprawa byłaby kilkukrotnie tańsze. Często namawiamy naszych klientów na stałe umowy serwisowe, które w ostateczności zagwarantują niemal nieprzerwane działanie maszyn oraz zdecydowanie niższe koszty napraw w przeciągu całego roku.

Mobilny serwis pozwala także wykryć drobne wady lub uszkodzenia układów hydraulicznych. Mogą to być zagięte węże, drobne wycieki łatwe w naprawie czy inne niewielkie bolączki, które z biegiem czasu mogłyby zamienić się w poważniejsze uszkodzenia wymagające drogich napraw.

Drugim etapem, po zdiagnozowaniu przez serwisanta uszkodzonej jednostki, jest zabranie jej na warsztat. Podzespoły są rozbierane, a następnie diagnozowane, przygotowywana jest również dokumentacja techniczna, opisowa oraz zdjęciowa. Następnie szacowany jest zakres prac oraz koszty regeneracji. W tym momencie zdarzają się także sytuacje, w których części w pompie lub innym podzespole hydraulicznym są jeszcze sprawne, jednak w najbliższym czasie będą wymagały wymiany. Zawsze w takich przypadkach przedstawiamy całą sytuację klientowi, który sam decyduje, jakie rozwiązanie będzie dla niego najlepsze.

Właściwa regeneracja pomp hydraulicznych to kolejny krok. Jednak nie ostatni. Hydraulika siłowa to układ, który przenosi ogromne ciśnienia. Dlatego bez właściwych testów trudno stwierdzić, czy naprawa pomp hydraulicznych przebiegła pomyślnie.

Często firmy nie są właściwie przygotowane, aby sprawdzić w warsztacie, czy wszystko działa tak, jak powinno. Serwis Banat jest zaopatrzony w aparaturę testową, która umożliwia sprawdzenie, czy pompa hydrauliczna, a także każdy inny podzespół, działają bez zarzutu nawet w najbardziej skrajnych warunkach. Dzięki temu masz pewność, że korzystając z naszych usług, nie zawiedziesz się! Regeneracją pomp hydraulicznych zajmujemy się od wielu lat. Bezsprzecznie jest to nasza specjalizacja. Dlatego jeśli szukasz firmy, której doświadczenie jest na najwyższym poziomie, to dobrze trafiłeś. Mamy wprawę z pompami takich producentów jak Rexroth, Vickers, Sauer Danfoss oraz wielu innych.


Jakie pompy hydrauliczne naprawiamy? Budowa, rodzaje i marki

Regeneracja pomp hydraulicznych nie jest taka prosta, jak może się wydawać. Wiele rodzajów pomp hydraulicznych, a dodatkowo dziesiątki producentów i różne konstrukcje sprawiają, że niemal każda pompa ma inną charakterystykę. Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych tłoczkowych jest najbardziej wymagająca. Faktem jest też, że te pompy dają najlepsze efekty, dlatego w większości maszyn, w których pracy liczy się precyzja i siła, stosuje się właśnie ten rodzaj pomp hydraulicznych.

Pompy hydrauliczne dzielą się na:

  • hydrauliczna pompa zębata,
  • hydrauliczna pompa wielotłoczkowa,
  • hydrauliczna pompa osiowa,
  • hydrauliczna pompa promieniowa,
  • hydrauliczna pompa łopatkowa,
  • hydrauliczna pompa śrubowa.

Każda z nich ma nieco inne działanie i stosuje się ją do nieco innych zadań. Jeśli liczy się budżetowe i trwałe rozwiązanie, od którego nie wymaga się wybitnych osiągów, lub w danej maszynie jest to układ dodatkowy, to najczęściej stosuje się tanie hydrauliczne pompy zębate. Jeśli wymagania są duże, to wybiera się pompy wielotłoczkowe. Pozostałe pompy hydrauliczne są również używane, jednak zdecydowanie rzadziej.

Naprawa pomp hydraulicznych to zadanie dla doświadczonego serwisu. Pamiętaj, że niewielkie oszczędności podczas korzystania z usług nieautoryzowanego mechanika mogą szybko okazać się zgubne w skutkach, zwłaszcza, kiedy bez tej konkretnej maszyny prace na budowie stoją. Pamiętaj także, że naprawa pomp hydraulicznych to nie tylko szybka wymiana części czy uszczelnień. Ważne są także testy, które wskażą, czy dana jednostka została dobrze naprawiona. Urządzenia korzystające z hydrauliki siłowej mają wielką moc i szybko może okazać się, że problem z pompą powróci w momencie, kiedy maszyna będzie pracować na najwyższych obrotach.

Zajmujemy się szeroko pojętą naprawą hydrauliki siłowej. Nie ważne, czy masz problem z naprawą silników hydraulicznych, rozdzielaczy, czy siłowników. U nas zawsze znajdziesz pomoc. Dodatkowo pamiętaj, że w naszej ofercie znajduje się lista silników hydraulicznych oraz pomp hydraulicznych, które możemy wykorzystać na wymianę. Dzięki temu nie musisz czekać kilka dni, aż Twoja maszyna odzyska świetność. Naprawa będzie możliwa nawet tego samego dnia!


Oceń naszą pracę

3.7
(78)

BANAT
Mariusz Banat
Hydraulika Siłowa

32-733 Trzciana

Trzciana 163

NIP: 868 176 90 12

pon. – pt.: 7:00 – 17:00


Biuro Obsługi Klienta
Tel. + 48 600 203 400

Paweł Dyrdał
Tel. + 48 888 864 248

Radosław Chamielec
Tel. +48 532 784 318

biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę