Pompy hydrauliczne są jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych w najnowocześniejszych maszynach budowlanych. Regularna kontrola poszczególnych komponentów przekłada się na efektywną pracę oraz wytrzymałość urządzenia na długie lata. Jedną z podstawowych usług oferowanych przez firmy specjalizujące się w serwisowaniu podobnego wyposażenia, jest regeneracja pomp hydraulicznych. Na czym dokładnie polega? Kiedy należy się na nią zdecydować?
Przegląd pomp hydraulicznych – diagnostyka
W celu określenia, czy dana pompa hydrauliczna wymaga regeneracji konieczne jest wykonanie odpowiednich testów. Odbywa się to na stanowisku diagnostycznym, gdzie doświadczony specjalista przeprowadza testy, które odzwierciedlają pracę maszyny w normalnych warunkach. Uwzględniane są parametry chwilowe oraz maksymalne – a następnie porównuje się je do prawidłowej wydajności, którą powinno osiągać urządzenie. Dzięki temu można stwierdzić, czy praca przebiega prawidłowo, czy konieczne jest wykonanie naprawy, aby usprawnić pracę i zapobiec poważnym usterkom.
Jak przebiega regeneracja pompy hydraulicznej?
W momencie, kiedy specjaliści stwierdzą, że konieczna jest regeneracja pompy hydraulicznej, wykonywane są czynności zgodnie z instrukcją postępowania:
- następuje demontaż oraz czyszczenie wszystkich elementów,
- na etapie czyszczenia określany jest stan poszczególnych części, uszkodzenia, a w razie konieczności zamawiane są nowe elementy.
Jeżeli w urządzeniu pojawia się poważniejsza usterka, to osoby odpowiedzialne za naprawę i regenerację zawsze starają się określić jej przyczynę. Dzięki temu możliwe jest jej wyeliminowanie i zapobiegnięcie podobnym awariom w przyszłości. Jest to bardzo ważne dla poprawnego funkcjonowania pompy hydraulicznej oraz maszyny, w której będzie ona zamontowana.
Podczas wyboru firmy, której zostanie powierzona regeneracja pompy hydraulicznej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Należy przede wszystkim zdecydować się na doświadczonego specjalistę, która posiada odpowiednią wiedzę, przygotowanie oraz praktykę w naprawie podobnych urządzeń. Wówczas można mieć pewność, że wykonane usługi przełożą się na możliwość wykorzystania naprawionej maszyny przez wiele kolejnych lat.