Pompa hydrauliczna


0
(0)

Co to jest pompa hydrauliczna? Rodzaje, budowa i sposób działania

Systemy hydrauliczne składają się z kilku podstawowych elementów, takich jak silniki, rozdzielacze, przewody, siłowniki oraz tytułowe pompy hydrauliczne. Cały układ jest ściśle zamknięty i wypełniony cieczą roboczą – lepką, czyli olejem. W całym układzie każdy element jest bardzo ważny i zachwianie gospodarki któregoś z nich może zwiastować problemy. Czasem mniejsze, typu delikatne osłabienie funkcji maszyny, lub poważniejsze, które mogą doprowadzić do uszkodzenia pomp lub silników.

Ze wszystkich elementów w układzie hydraulicznych, to pompa hydrauliczna jest najbardziej narażona na uszkodzenia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż pompa w układzie działa przez cały czas od włączenia maszyny. Oczywiście w zależności od szybkości strumienia cieczy pracuje na różnych parametrach i obciążeniu, jednak nawet kiedy maszyna jest uruchomiona, ale w spoczynku, to pompa hydrauliczna pracuje nieustannie.

Zadaniem pompy hydraulicznej jest zasilanie układu hydraulicznego za pomocą oleju pod wysokim ciśnieniem. Pompa hydrauliczna zamienia energię mechaniczną, która jest wytwarzana przez silnik spalinowy lub elektryczny, na energię hydrauliczną, która jest przekazana do czynnika roboczego, którym najczęściej jest olej, a następnie tłoczy go do instalacji pod odpowiednim ciśnieniem i z odpowiednią wydajnością.

Energia hydrauliczna, która powstaje za pomocą pompy, to nic innego jak ciecz robocza, którą najczęściej jest olej, wprawiona w ruch. Pompy wytwarzają odpowiednie ciśnienie w danej chwili, aby wprawić w ruch ciecz, która za pomocą przekazanej energii hydraulicznej będzie mogła napędzić dany mechanizm. Może to być układ jezdny w koparce, siłowniki służące do manewrowania łyżką koparki, mogą to być siłowniki hydrauliczne w prasie lub tysiące innych urządzeń, które wykorzystują hydraulikę siłową.Szukasz pompy hydraulicznej lub części do niej? Zadzwoń!

Nasz serwis zajmuje się nie tylko samą usługą naprawy i regeneracji. Prowadzimy również sprzedaż pomp hydraulicznych wielu znanych marek, jak na przykład Bosch Rexroth, oraz część wymiennych. U nas zaopatrzysz się w wał napędowy, tłoczki czy separatory. Posiadamy także na stanie takie podstawowe elementy, jak zabezpieczenia czy łożyska występujące w kołysce.

U nas kupisz części do często używanych pomp Sauer Danfoss 90 czy Rexroth A4 i wielu innych. Jeśli nie wiesz dokładnie, czego potrzebujesz, koniecznie do nas zadzwoń, a my pomożemy rozwiązać Twój problem.


Części do pomp hydraulicznych marek

Danfoss – Sauer Danfoss

Danfoss – Sauer Danfoss

Kawasaki

Kawasaki

Kayaba

Kayaba

Komatsu

Komatsu

Liebherr

Liebherr

Linder

Linder

Nachi

Nachi

Rexroth – Hydromatik

Rexroth – Hydromatik

Uchida

Uchida

Vickers

Vickers


0
(0)

Nasz mobilny serwis maszyn budowlanych może Ci w tym pomóc. Dzięki naszej szybkiej interwencji i serwisie na miejscu budowy, oszczędzisz czas, a co za tym idzie, również pieniądze!


Oceń naszą pracę

0
(0)

Nasze usługi


Regeneracja pomp hydraulicznych

Regeneracja pomp hydraulicznych


Regeneracja silników hydraulicznych

Regeneracja silników hydraulicznych


Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych

Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych


Testy podzespołów hydraulicznych

Testy podzespołów hydraulicznych


Serwis maszyn budowlanych

Serwis maszyn budowlanych


Naprawa maszyn budowlanych

Naprawa maszyn budowlanych


Naprawa siłowników hydraulicznych

Naprawa siłowników hydraulicznych


Regeneracja skrzyń biegów maszyn budowlanych

Regeneracja skrzyń biegów maszyn budowlanych


Regeneracja mostów napędowych

Regeneracja mostów napędowych


Regeneracja kolumn obrotu

Regeneracja kolumn obrotu


Regeneracja reduktorów jazdy (hydromotorów)

Regeneracja reduktorów jazdy (hydromotorów)


Regeneracja reduktorów obrotu

Regeneracja reduktorów obrotu
Zajmujemy się serwisem hydrauliki siłowej i maszyn takich producentów jak:


Maszyny

JCB, CATERPILLAR, KOMATSU, LIEBHERR, ZEPPELIN, CASE, BOBCAT, FUCHS, ATLAS, VOLVO, HITACHI, MERLO, TEREX, YANMAR, MANITOU, NEW HOLLAND, MECALAC, BOMAG, NEUSON

Pompy i silniki hydrauliczne

REXROTH, HYDROMATIK, UCHIDA, LINDE, BOSCH, NACHI, SAUER DANFOSS, PARKER, BREVINI, CASAPPA, KAWASAKI, POCLAIN, KAYABA, LIEBHERR, CATELPILLAR

Skrzynie biegów, mosty napędowe

ZF – ZAHNRAD FABRIK, ALLISON, KESSLER, CARRARO, CLARK – HURTH DANA SPICER

Oceń naszą pracę


Rodzaje pomp hydraulicznych i zasady działania

Pompa hydrauliczna występuje w kilku rodzajach. Najbardziej popularną pompą jest hydrauliczna pompa zębata. Wykorzystywana jest na szeroką skalę w wielu rodzajach maszyn. Głównie używa się ich w maszynach rolniczych. Pompy śrubowe są wykorzystywane stosunkowo rzadko. Używa się ich najczęściej do transportu trudnych w przesyle substancji, a także substancji niebezpiecznych. Poza tym bardzo często wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym. Ich głównym zastosowaniem jest dozowanie i wydzielanie odpowiedniej ilości cieczy. Pompy łopatkowe mają stosunkowo delikatną konstrukcję. Wykorzystuje się je głównie do transportu gazów lub cieczy czystych. Poza pompami zębatymi, to pompa wielotłoczkowa jest tą, której rozwój jest najszybszy. Wykazują one największą sprawność i gwarantują najlepsze osiągi podczas uzyskiwania wysokiego ciśnienia.

Zębate pompy hydrauliczne

Jedne z najbardziej rozpowszechnionych pomp hydraulicznych to te nazywane zębatymi. Swoją nazwę wzięły od tego, że składają się z zębatek, które w czasie wyzębiania tworzą w lukach międzyzębnych próżnię, do której zasysana jest ciecz ze zbiornika poprzez kanał ssawny. Ten system działania tyczy się najpowszechniejszego rodzaju pomp zębatych o zazębieniu zewnętrznym.

Dodatkowo pompy zębate dzielą się jeszcze na te o zazębieniu zewnętrznym, wewnętrznym oraz na pompy gerotorowe. Budowa każdej z nich jest nieco inna, podobnie jak zasada działania, jednak efekt jest ten sam. Zaletami pomp z zazębieniem wewnętrznym jest lepsza kultura pracy oraz wyższa wydajność. Jednak przez bardziej skomplikowaną budowę ich cena jest znacznie wyższa, niż tanich pomp zębatych z zazębieniem zewnętrznym.

Śrubowa pompa hydrauliczna

Najczęściej spotykane są pompy dwu- i trzyśrubowe, jednak zdarzają się też jednośrubowe, których zadaniem jest jedynie transport cieczy. Pompy śrubowe działają bardzo podobnie do pomp zębatych. Różnicą jest tylko to, że mamy do czynienia ze śrubami zamiast zębatek. Są one jednak bardziej skomplikowane, przez co droższe.

Największą zaletą pomp śrubowych jest niemal idealna równomierność tłoczonego strumienia cieczy, a także cichobieżność. Sprawność tych urządzeń nie jest też wybitnie duża. W przypadku tych najlepszych to zaledwie 20 MPa. Dlatego ich największe zastosowanie można znaleźć w miejscach, gdzie występują trudne w transporcie ciecze, a także w fabrykach, w których wykorzystuje się maszyny mające za zadanie oddzielić równą ilość konkretnej cieczy. Te pompy wykorzystywane są na przykład w rozlewniach farb.


0
(0)

Oceń naszą pracę

Łopatkowa pompa hydrauliczna

W tym rodzaju pomp zamiast zębatek i śrub mamy łopatki, które są elementem wypierającym ciecz. Działanie tego konkretnego mechanizmu jest nieco inne. W przypadku tej pompy nie występuje ani ssanie, ani tłoczenie. Pompy łopatkowe dzielą się na pompy działania pojedynczego oraz podwójnego. Dodatkowo te pierwsze dzielą się na pompy pojedynczego działania z wlotem zewnętrznym i wewnętrznym. Ogólna zasada działania tego mechanizmu wygląda w następujący sposób. Obracające się łopatki zmieniają przestrzenie międzyłopatkowe. To sprawia, że po jednej stronie przestrzeń się zwiększa, dzięki czemu kanał może zassać ciecz, a po drugiej stronie przestrzenie się zmniejszają, co sprawia, że ciecz może zostać odprowadzona. Dodatkowo pompy z wlotem wewnętrznym są bardziej trwałe oraz ich wykorzystanie umożliwia zmianę ich wydajności.

Pompy łopatkowe podwójnego działania są bardziej skomplikowane. Stosowanie tego rodzaju pomp ma na celu głównie dwukrotne zwiększenie wydajności.

Pompa hydrauliczna wielotłokowa

Wielotłokowa pompa hydrauliczna ma najwyższą sprawność. Dzięki niej można uzyskać największe ciśnienie hydrauliczne. W zależności od ułożenia tłoków względem wirnika, wyróżnia się pompy z tłokami ułożonymi promieniowo i osiowo. Opisywany rodzaj pompy hydraulicznej jest zdecydowanie najbardziej zaawansowany technologicznie, co bezpośrednio wpływa na jakość i moc jego pracy.

W pompa cylindrowej z blokiem wirującym tłoki obracają się razem z wirnikiem w prawo. Nieruchomy czop wyposażony jest w kanał ssący oraz tłoczny. Tłoki opierające się o bieżnię w kadłubie przesuniętą w lewo o wartość mimośrodu względem wirnika, powodują ruch tłoków do środka pompy. Wtedy następuje tłoczenie, a odwrotny ruch od środka powoduje ssanie.

Zasada działania pomp wielotłokowych osiowych jest dużo bardziej skomplikowana przez sposób ich budowy, jednak zwykle efekt jest podobny. Warto jednak dodać, że wydajność w tych rodzajach pomp ma charakter pulsacyjny. Aby zredukować pulsację ciśnienia stosuje się nieparzystą liczbę tłoczków, które zwykle wynoszą 5,7 lub 9.

Pompa hydrauliczna się grzeje, wydaje dziwne dźwięki, wyje

Jest wiele objawów związanych z uszkodzonymi pompami i praktycznie nie da się ich skategoryzować. Niestety układy hydrauliczne najczęściej są połączone i mogą odpowiadać z kilka różnych funkcji maszyny, stąd trudno jednoznacznie określić, co jest przyczyną i gdzie jej szukać.

Najczęstszymi objawami, które mogą sugerować, że coś jest nie tak, jest utrata mocy koparki. Zwykle oznacza to, że w układzie hydrauliki siłowej występują straty ciśnienia, które z czegoś wynikają. Powody mogą być stosunkowo łatwe w diagnozie i naprawie. Może to być jakaś nieszczelność, źle ułożone węże hydrauliczne lub zapowietrzony układ. Może to też oznaczać, że maszyna wymaga kalibracji. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że pompy hydrauliczne są sercami maszyny i pracują nieustannie od jej włączenia, to często się zdarza, że wymagają regeneracji.

Jeśli potrzebujesz fachowej porady lub usługi, koniecznie zajrzyj do działu regeneracja pomp hydraulicznych.

Oceń naszą pracę

0
(0)

BANAT Oddział Warszawa

03-893 Warszawa

Bukowiecka 92tel. + 48 532 784 318

warszawa@banat.pl

BANAT Siedziba Główna

32-731 Żegocina

Łąkta Górna 534


tel. + 48 600 203 400

biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę