Naprawa maszyn przemysłowych


0
(0)

Naprawa maszyn przemysłowych – przeglądy okresowe maszyn

Rynek napraw przemysłowych jest złożony i zróżnicowany. Widać to wyraźnie w sektorze sprzętu hydraulicznego. Nie jest przypadkiem, że maszyny hydrauliczne są tak popularne na rynku napraw przemysłowych.

Maszyny hydrauliczne są obecnie wykorzystywane w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Najważniejsze z nich to budownictwo, rolnictwo, przemysł samochodowy, morski i wydobywczy.


Awarie w maszynach przemysłowych – co robić, aby ich uniknąć? Serwis maszyn przemysłowych

Zaletą układu hydraulicznego jest wysoki stosunek mocy do masy, dzięki czemu jest on szczególnie przydatny do podnoszenia ciężkich ładunków. Wadą układu jest to, że wymaga on regularnej konserwacji i napraw prewencyjnych. Ponadto elementy hydrauliczne są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i dlatego muszą być bardzo starannie monitorowane, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach pracy.

Maszyny przemysłowe z silnikiem hydraulicznym są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł ciężki, budownictwo, rolnictwo i leśnictwo. Ze względu na dużą liczbę różnych zastosowań i wiele różnych typów sprzętu, w którym używane są układy hydrauliczne, może pojawić się wiele różnych problemów.

W rzeczywistości zaobserwowano, że w większości przypadków awarie maszyn hydraulicznych wynikają z ich niewłaściwego serwisowania. Prawdą jest również, że bez odpowiedniej opieki i konserwacji elementy hydrauliczne mogą ulec uszkodzeniu. Niestety w większości przypadków do napraw i konserwacji układów hydraulicznych używane są elementy układu hydraulicznego niskiej jakości. Technik musi upewnić się, że wszystkie elementy używane do naprawy lub konserwacji sprzętu są wysokiej jakości, aby nie spowodowały uszkodzenia maszyny.

Aby maszyna przemysłowa działała sprawnie i wydajnie, należy o nią odpowiednio dbać. Powinna ona być odpowiednio konserwowana przez specjalistów, którzy dokładnie wiedzą, co należy zrobić w przypadku jakichkolwiek awarii lub uszkodzeń spowodowanych przez części mechaniczne.

Wiadomo, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów maszyn przemysłowych. Niektóre z nich mogą być z łatwością konserwowane przez niedoświadczonych techników, podczas gdy inne wymagają profesjonalnej pomocy lub porady eksperta przed podjęciem jakichkolwiek działań.
Jakie są najczęstsze awarie maszyn przemysłowych?

Istnieje kilka powodów, dla których maszyna może wymagać naprawy. Poniżej przedstawiliśmy kilka typowych problemów, które mogą powodować awarie maszyn przemysłowych.

 • Uszkodzenie uszczelnienia

Jedną z najczęstszych awarii w układzie hydraulicznym jest uszkodzenie uszczelnienia, głównie z powodu nieprawidłowego montażu lub niskiej jakości uszczelek. Najlepszym sposobem zapobiegania pękaniu uszczelek jest zapewnienie ich prawidłowego montażu i dobrego smarowania. Wymaga to odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia.

 • Zużycie i ścieranie

Ruchome części maszyny mogą z czasem ulec zużyciu w wyniku naturalnej eksploatacji. Zużycie to często prowadzi do powstawania małych pęknięć lub otworów w elementach, które będą się powiększać, jeśli nie zostaną naprawione. Uszkodzenia spowodowane nadmiernym zużyciem często objawiają się jako pęknięcia lub dziury w powierzchni części. Pęknięcia te mogą być spowodowane tarciem, korozją lub kombinacją obu tych czynników. Pęknięcia często powiększają się, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte, dlatego ważne jest, aby firma przeprowadzała regularne kontrole maszyn przemysłowych, zwłaszcza jeśli zauważy jakiekolwiek oznaki zwiększonego zużycia elementów maszyny.


 • Zła konserwacja

Operatorzy maszyn często pracują przez wiele godzin, czasami bez przerwy. W takiej sytuacji pracownikom łatwo jest przeoczyć oznaki zużycia sprzętu. Jednym z najprostszych sposobów zapobiegania awariom maszyn jest przeprowadzanie regularnych przeglądów konserwacyjnych całego sprzętu. Ważne jest również, aby pracownicy wiedzieli, jak wykonywać drobne naprawy sprzętu w razie potrzeby.

 • Niewyważony sprzęt

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii maszyn jest niewyważenie sprzętu, które zwykle występuje, gdy jeden element zużywa się znacznie szybciej niż inne. Może się tak zdarzyć, ponieważ jedna część jest wykonana z gorszego materiału niż inne, ale również wtedy, gdy część jest niewłaściwie zainstalowana lub nie pasuje do innych części. W obu przypadkach niewyważony sprzęt może powodować nadmierne wibracje, które mogą uszkodzić inne elementy i ostatecznie doprowadzić do całkowitej awarii.

 • Zanieczyszczenie olejem

Zanieczyszczenie oleju powstaje, gdy olej miesza się z parą wodną i tworzy substancję podobną do lakieru, która pokrywa części wewnętrzne i blokuje kanały smarowania. Może to również powodować wycieki lub pęknięcia uszczelek w układach hydraulicznych, co może prowadzić do uszkodzenia elementów lub całkowitej awarii maszyny.
Naprawa maszyn przemysłowych – odpowiedzialne zadanie, które należy powierzyć́ ekspertom posiadającym wieloletnie doświadczenie

W przypadku maszyn przemysłowych serwis może być różny. Dlatego przed skorzystaniem z usług firm, które oferują takie usługi, należy je zweryfikować. Warto też zapoznać się z tym, co dokładnie mogą naprawić w danej maszynie i czy otrzymamy jakąś gwarancję na ich działania. Najważniejsze przy wyborze firmy do naprawy jest jej doświadczenie, ponieważ tylko taki serwis może zagwarantować, że właściwie zajmie się naszą maszyną i wyeliminuje w niej wszystkie usterki. W ramach usługi serwisu wykonywane są następujące czynności:

 • regeneracja pomp hydraulicznych,
 • regeneracja silników hydraulicznych,
 • naprawa siłowników hydraulicznych,
 • regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych,
 • regeneracja mostów napędowych,
 • naprawa zmienników momentu obrotowego,
 • dokładna diagnoza zepsutych elementów hydrauliki siłowej,
 • testy podzespołów hydraulicznych.

Podczas serwisu urządzeń przemysłowych sprawdza się, czy maszyna działa prawidłowo, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek należy dokonać naprawy. Należy pamiętać, że podczas serwisowania maszyn przemysłowych nie można zapominać o dokładnych kontrolach po zakończonych naprawach, ponieważ dają nam one informację, czy wszystko zostało wykonane prawidłowo i czy nie ma ryzyka wystąpienia awarii podczas późniejszego użytkowania maszyny.

Oceń naszą pracę

0
(0)

BANAT Oddział Warszawa

03-893 Warszawa

Bukowiecka 92tel. + 48 532 784 318

warszawa@banat.pl

BANAT Siedziba Główna

32-731 Żegocina

Łąkta Górna 534


tel. + 48 600 203 400

biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę