Układ hydrauliczny to istotny element każdej maszyny. Warto odpowiednio o niego zadbać i nie ignorować niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o zbliżającej się awarii. Szybkie reagowanie pozwoli uniknąć dłuższych przestojów i kosztownych napraw.
Po czym poznać, że układ hydrauliczny zaczyna się psuć? Zwróć uwagę na te częste objawy 👇
Czym jest układ hydrauliczny maszyny
Układ hydrauliczny maszyny służy do przekazywania energii mechanicznej za pomocą specjalnej cieczy roboczej. Składa się z pompy hydraulicznej, elementów sterujących, siłowników i silników hydraulicznych. W układzie tym wytwarzana jest energia mechaniczna, która zamieniana jest na energię ciśnienia przez pompę hydrauliczną, a następnie z powrotem na energię mechaniczną przez silnik lub siłownik hydrauliczny.
Tego typu układ hydrauliczny poddawany jest działaniu wysokich ciśnień, co ma wpływ na zużywanie podzespołów. Jako ciecz roboczą stosuje się zwykle olej, co z jednej strony jest plusem, bo olej jest jednocześnie czynnikiem smarującym. Z drugiej jednak strony olej podatny jest na zanieczyszczenia, co często prowadzi do awarii.
Objawy awarii układu hydraulicznego
Objawów, które mogą świadczyć o awarii układu hydraulicznego, jest całkiem sporo. Nie warto ich bagatelizować i najlepiej jak najszybciej reagować na niepokojące sygnały.
Częste objawy awarii układu hydraulicznego:
- słabnięcie podczas pracy lub całkowite wyłączanie się maszyny
- duże i nagłe skoki ciśnienia
- wycieki oleju z pompy lub silnika hydraulicznego
- utrata ciśnienia pompy
- nietypowe, głośne dźwięki pompy lub silnika hydraulicznego (np. charakterystyczny grzechot)
- pęknięte obudowy, którym towarzyszy wyciek cieczy roboczej
- osłabienie lub zupełny brak mocy przy wzroście temperatury oleju lub obciążeniu maszyny
Jak uniknąć awarii
Awarie maszyn to całkiem naturalna rzecz i nie da się ich całkowicie uniknąć. Jednak regularny serwis i reagowanie na niepokojące objawy pozwoli zmniejszyć ryzyko poważniejszych usterek i długotrwałych przestojów.
Przede wszystkim pamiętaj o wymianie oleju i sprawdzaniu filtrów. Jeśli tylko zauważysz, że filtry lub olej są zabrudzone, to nie ignoruj tego. Zanieczyszczenia, takie jak na przykład opiłki metalu mogą powodować uszkodzenia pompy czy silnika hydraulicznego.
Najczęściej zadawane pytania
Częstym powodem awarii maszyny jest uszkodzona pompa hydrauliczna. Jak sprawdzić jej sprawność? Trzeba zmierzyć jej trzy podstawowe parametry, takie jak temperatura, ciśnienie i wydatek. Jeśli wartość któregoś z nich odbiega od normy, to znaczy, że pompa jest uszkodzona.
Przegrzewanie się oleju hydraulicznego może być spowodowane niewłaściwym typem oleju, zbyt niskim poziomem oleju i zabrudzoną lub uszkodzoną chłodnicą oleju hydraulicznego. Zbyt wysoka temperatura cieczy roboczej może negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie maszyny.