Maszyny drogowe


5
(1)

Maszyny drogowe

Najprościej rzecz ujmując, maszyny budowlane to zespół maszyn, które służą do budowy dróg, wznoszenia budynków i innych konstrukcji w różnych gałęziach przemysłu (energetyka, drogownictwo). Cel stosowania takich urządzeń związany jest z poprawą wydajności i obniżeniem kosztów związanych z realizacją danego zadania inwestycyjnego. Rodzaj i wielkość obiektów decydują nie tylko o typie sprzętu, ale także o jego wydajności.


Zastosowanie maszyn drogowych – wykorzystanie maszyn budowlanych do robót ziemnych

Budowa dróg, ścieżek, chodników czy innego rodzaju ciągów komunikacyjnych wymaga użycia odpowiednich maszyn, ciężkiego sprzętu i narzędzi. Obecnie w tym procesie budowlanym stosowane są innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pozwalają na realizację inwestycji w jeszcze krótszym czasie, przy jednoczesnym spełnieniu restrykcyjnych wymagań jakościowych. W artykule przedstawimy nowoczesne maszyny budowlane, cel ich stosowania, charakterystykę ich pracy oraz najważniejsze parametry techniczne, które są brane pod uwagę przy wykorzystaniu maszyny do realizacji określonej wielkości inwestycji.

Na rynku budowlanym najbardziej popularne są maszyny wykorzystywane do robót ziemnych i brukarskich. Obecnie prace ziemne wykonywane są przy użyciu koparek, ładowarek, spycharek, równiarek samojezdnych i zgarniarek. Najczęściej stosowanymi typami maszyn brukarskich są walcarki, które pozwalają na szybką i efektywną realizację zadań inwestycyjnych.
Koparka

Koparka to nowoczesna maszyna, która jest wykorzystywana na każdym etapie budowy. Może być wykorzystywana do przemieszczania ziemi, a także do kopania rowów w celu instalacji rur lub innych konstrukcji podziemnych. Jest to bardzo wydajna maszyna, która pozwala wykonać dużą ilość pracy w krótkim czasie. Użytkowanie koparki wymaga odpowiednich umiejętności od kierowcy, ale istnieją również zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalające na zdalne sterowanie maszyną. Koparki zostały wyposażone w układ hydrauliczny, który umożliwia precyzyjną kontrolę nad ruchem poszczególnych sekcji ramienia i łyżki.

Ładowarka

Ładowarka to maszyna przeznaczona do załadunku materiałów, takich jak piasek, żwir czy wióry drzewne, na ciężarówki lub inne pojazdy przewożące materiały. Ładowarki są dostępne w kilku wersjach, w zależności od udźwigu (ciężaru podnoszonego przez ładowarkę), zasięgu roboczego (odległości, na jaką może ona podnosić określone ładunki) i prędkości roboczej (maksymalnej wysokości, na jaką może ona podnosić określone ładunki).


Minikoparka

Minikoparki cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, dzięki czemu szczególnie dobrze sprawdzają się na terenach miejskich lub w miejscach o ograniczonym dostępie. Maszyny te można wyposażyć w różne narzędzia do innych celów, takich jak frezowanie i wiercenie (przy budowie dróg). Minikoparki można również wyposażyć w młoty hydrauliczne do wyburzania konstrukcji żelbetowych.

Równiarka

Równiarka to maszyna budowlana, która służy do wyrównywania terenu i tworzenia gładkiej powierzchni. Składa się z lemiesza, podwozia i kabiny, w której znajduje się miejsce kierowcy. Swoim wyglądem przypomina spychacz z dodatkowym jednoosiowym wózkiem z przodu. Wykorzystuje się je również do wyrównywania nasypów i mieszania materiałów drogowych w procesie stabilizacji.

Lemiesze można przechylać w lewo i w prawo nawet o 10 stopni, co umożliwia precyzyjne ustawienie głębokości cięcia. Ich ruch jest możliwy dzięki siłownikom hydraulicznym, które pozwalają na tworzenie wielu różnych profili na podłożu. Tarcza, w zależności od wielkości, ma szerokość od 2 do 4 metrów.

Równiarki są sterowane z klimatyzowanej kabiny o widoczności dookoła. Kierowca siedzi przed ergonomicznym pulpitem sterowniczym. Oferują cztery tryby jazdy: trzy prędkości jazdy do przodu, wstecz i pozycję neutralną (N). W zależności od modelu mają 4 lub 6 prędkości jazdy do przodu, ale tylko jedną prędkość jazdy do tyłu.
Zagęszczarka

Tego typu maszyny budowlane są stosowane do zagęszczania podłoża, takiego jak drogi, ścieżki rowerowe, podjazdy lub kostka brukowa. Celem procesu zagęszczania jest usunięcie wody i cząsteczek powietrza z podłoża za pomocą intensywnych wibracji. W rezultacie grunt staje się bardziej zwarty. Zasadniczo zagęszczarki można podzielić na zagęszczarki płytowe, jednokierunkowe i dwukierunkowe.

Walec drogowy

Walec drogowy to maszyna budowlana służąca do robót ziemnych, która zagęszcza glebę lub nawierzchnię drogi poprzez wywieranie nacisku za pomocą kół lub walców, a w przypadku walców wibracyjnych – wibracji. Zagęszczona powierzchnia zapewnia trwałość gruntu lub chodnika.

Walce drogowe są stosowane na placach budowy do zagęszczania różnych rodzajów gruntów, takich jak żwir, piasek, kamień kruszony i asfalt. Do zagęszczania gruntu stosuje się walce wibracyjne i pneumatyczne walce udarowe.


Maszyny drogowe – jak je wybrać?

Wybór maszyn budowlanych to nie tylko uzyskanie jak najkorzystniejszej ceny za te urządzenia. Kluczowe znaczenie mają tu również takie czynniki, jak:

  • zakres i głębokość prac, które może wykonać dana maszyna,
  • łatwość obsługi,
  • bezpieczeństwo podczas pracy,
  • stan techniczny – czy przed rozpoczęciem pracy konieczne jest dokonanie jakichkolwiek napraw,
  • dostępność dodatkowego osprzętu niezbędnego do prawidłowego działania,
  • sprzedaż części zamiennych do danego modelu urządzenia.

Używane maszyny drogowe – czy warto inwestować w używane sprzęty budowlane?

Istnieje wiele rodzajów maszyn drogowych, które można kupić z drugiej ręki, pod warunkiem, że przeprowadzi się odpowiednie badania. Jeśli szukamy sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy na zakupie nowego sprzętu ciężkiego, kupno używanego jest dobrym rozwiązaniem.

Korzyści z zakupu używanego sprzętu

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na zakup używanych maszyn drogowych zamiast fabrycznie nowych. Głównym powodem jest to, że są one zazwyczaj tańsze niż nowe maszyny. Firmy z branży budowlanej dość często sprzedają używany sprzęt ciężki, gdy już go nie potrzebują lub chcą go zmodernizować. Oznacza to, że istnieje wiele opcji, jeśli chcemy kupić używane maszyny drogowe.

Należy pamiętać, aby szukać renomowanego dostawcy. Są osoby, które próbują sprzedać źle utrzymany sprzęt, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czego się szuka, zanim podejmie się decyzję o zakupie.
Serwis maszyn drogowych

Nowoczesne maszyny budowlane charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji i rozwiązaniami technicznymi, które umożliwiają im samodzielną i autonomiczną pracę. Za pracę sprzętu odpowiada układ sterowania, który posiada skomputeryzowany system umożliwiający ustawianie parametrów wykonywania prac, a także monitorowanie ich realizacji. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć konieczność ręcznej ingerencji w pracę maszyny i znacznie zwiększa jej bezpieczeństwo. Jednocześnie warto podkreślić, że nowoczesne maszyny budowlane zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować ich wpływ na środowisko podczas eksploatacji. Jednak mimo tych wielu zalet maszyny drogowe ulegają awariom. Urządzenia te powinny być regularnie serwisowane, aby utrzymać je w dobrej kondycji przez długi czas. W razie wystąpienia jakichkolwiek usterek, warto zgłosić się do serwisu maszyn, aby profesjonaliści odpowiednio zadbali o naszą maszynę.

Oceń naszą pracę

5
(1)

BANAT Oddział Warszawa

03-893 Warszawa

Bukowiecka 92tel. + 48 532 784 318

warszawa@banat.pl

BANAT Siedziba Główna

32-731 Żegocina

Łąkta Górna 534


tel. + 48 600 203 400

biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę