Koparkoładowarka


5
(1)

Maszyny budowlane – czym jest koparkoładowarka? Uniwersalna koparka

Koparkoładowarka to pojazd ciężkiej pracy, składający się z ciągnika wyposażonego z przodu w szuflę/czerpak, a z tyłu w koparkę. Ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary i wszechstronność, koparkoładowarki są bardzo popularne w inżynierii miejskiej i małych projektach budowlanych (takich jak budowa małego domu, naprawa dróg miejskich itp.). Firmy często inwestują w nowe i używane koparkoładowarki, gdyż to naprawdę solidne maszyny budowlane.


Jak zbudowana jest koparkoładowarka?

Koparkoładowarka z wyglądu przypomina traktor z łopatą/szuflą z przodu i małą koparką z tyłu. Jednak w przeciwieństwie do swojego kuzyna, ciągnika, koparkoładowarka wykorzystuje siłowniki hydrauliczne (a nie mechaniczne układy zawieszenia) do wszystkich trzech głównych funkcji: kopania, przesuwania materiału do przodu lub do tyłu oraz podnoszenia. Konstrukcja tej koparki/koparkoładowarki obejmuje górną konstrukcję przymocowaną do dolnego zespołu jezdnego za pomocą przegubów obrotowych, znanych jako sworzeń stopy wysięgnika i sworzeń stopy łyżki. Górna konstrukcja składa się z zespołu wysięgnika (zawierającego łyżkę), stanowiska operatora (kabina), komory silnika i tylnej przeciwwagi. Dolny zespół jezdny składa się z dwóch zespołów gąsienic połączonych za pomocą ramy poprzecznej. Ten typ maszyny jest najczęściej wykorzystywany do robót ziemnych i można go znaleźć na budowach na całym świecie, w tym na lotniskach, autostradach, w kopalniach, kamieniołomach, lasach i innych miejscach.
Koparka jako maszyna budowlana do wielu prac – do czego służy koparkoładowarka?

Koparkoładowarki są powszechnie wykorzystywane do kopania rowów, załadunku i rozładunku ciężarówek lub innych pojazdów transportowych, a także do podnoszenia ciężkich przedmiotów i materiałów. Są one również znane jako koparki podsiębierne i produkowane przez firmy z całego świata, w tym John Deere, CAT, CASE, Volvo, Kobelco, LiuGong, JCB, Komatsu, Hyundai, New Holland.


Jak działa koparkoładowarka? Koparka do zadań specjalnych

Koparkoładowarki są napędzane silnikami wysokoprężnymi, które zapewniają duży moment obrotowy przy niskich prędkościach. Maszyny te mają cztery koła lub gąsienice do poruszania się po placu budowy – dwa z przodu, które napędzają maszynę, a pozostałe z tyłu, które zapewniają jej stabilność podczas kopania.

Operator siedzi w zamkniętej kabinie, która zapewnia mu 360-stopniową widoczność wokół maszyny, a także klimatyzację, ogrzewanie i muzykę, które zwiększają komfort pracy. Operatorzy sterują ruchami koparkoładowarki za pomocą joysticków.

Koparkoładowarki są idealne do różnych zadań ze względu na swoją elastyczność, zwrotność i moc. Koparka ma kompaktowe rozmiary, które sprawiają, że idealnie nadaje się do pracy w ciasnych miejscach i dużych miastach, ale jej moc pozwala na wykonywanie ciężkich zadań związanych z kopaniem i podnoszeniem. Koparkoładowarki można również wyposażyć w różnego rodzaju osprzęt, taki jak świdry i łyżka, aby wykonywać różne prace.
Jakie zalety ma koparkoładowarka? Najbardziej uniwersalna koparka wśród maszyn

Jeśli chodzi o wszechstronność, nic nie może się równać z koparkoładowarką. Ta przypominająca ciągnik maszyna jest wykorzystywana we wszelkiego rodzaju projektach budowlanych do kopania i ładowania ziemi lub innych materiałów. Koparki mogą również pomagać w równaniach, rozbiórkach i innych zadaniach.

Główną zaletą koparkoładowarki jest jej wszechstronność. Oprócz kopania rowów, dołów i fundamentów, koparkoładowarki mogą być wykorzystywane do przenoszenia materiałów, zrywania asfaltu, przenoszenia rur i podnoszenia ciężkich przedmiotów. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat koparkoładowarki przeszły długą drogę. Dzisiejsze modele mają więcej koni mechanicznych niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki czemu są w stanie wykonywać bardziej wymagające zadania, takie jak kopanie rowów w głębi ziemi.

Oprócz wszechstronności jedną z największych zalet stosowania koparkoładowarki do zadań budowlanych w porównaniu z innymi urządzeniami jest bezpieczeństwo. Ze względu na swój rozmiar i konstrukcję koparkoładowarki oferują funkcje bezpieczeństwa, których nie można znaleźć w innych typach sprzętu. Na przykład podczas pracy na zboczach lub nierównym terenie operatorzy mogą używać wysięgników do stabilizacji maszyny.


Koparkoładowarka – najczęstsze awarie

Najczęściej spotykaną awarią w układach koparkoładowarki jest układ hydrauliczny. Układ hydrauliczny może ulec uszkodzeniu, jeżeli nie jest odpowiednio konserwowany. Na przykład może być zanieczyszczony brudem. Jeśli poziom płynu jest niski, może to również powodować problemy w układzie hydraulicznym. Aby zapewnić prawidłowe działanie koparkoładowarki, należy sprawdzić poziom płynu i upewnić się, że jest on czysty i ma odpowiedni poziom.

Problemy z silnikiem są również bardzo częste w koparkoładowarkach. Rozwiązanie tego problemu będzie zależeć od rodzaju silnika koparkoładowarki, ale jednym z rozwiązań może być sprawdzenie filtra powietrza i upewnienie się, że jest on czysty i wolny od wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby uniemożliwić przepływ powietrza do silnika. Ponadto warto sprawdzić przewody paliwowe, aby upewnić się, że są odblokowane i działają swobodnie, tak aby odpowiednia ilość paliwa mogła dostać się do silnika.

Innym problemem, który często występuje w koparkoładowarkach, są usterki w układzie elektrycznym – a konkretnie uszkodzone wiązki przewodów. Może to być spowodowane zwarciem, nadmiernym nagrzaniem lub niewłaściwym podłączeniem.
Kupno koparkoładowarki – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, przeglądając oferty i ogłoszenia, jest cena oraz model maszyny. Warto wejść na internetowe serwisy aukcyjne i sprawdzić ceny podobnych maszyn. Warto też porozmawiać z przedstawicielami handlowymi z okolicy, którzy zazwyczaj wiedzą, jakie ceny obowiązują w danym momencie na rynku.

Musimy przede wszystkim sprawdzić, czy maszyna nie ma żadnych usterek. W tym celu korzystamy z komputera diagnostycznego, który można znaleźć w wielu maszynach. Warto sprawdzić, czy maszyna była naprawiana oraz co i kiedy dokładnie było wymieniane. Zazwyczaj wszystkie te informacje są dołączone do dokumentów maszyny.

Należy sprawdzić wszystkie układy, filtry i podzespoły koparkoładowarki, ale warto też zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy, które mogą mieć wpływ na jej pracę. Przede wszystkim zaczynamy od sprawdzenia, czy poziom wszystkich płynów (np. oleju) jest prawidłowy. Powinniśmy również sprawdzić, czy nie ma pęknięć na wężach lub nieszczelności w innych miejscach, ponieważ pociągną one za sobą dodatkowe koszty, które mogą znacznie wzrosnąć w stosunku do ceny zakupu, jeśli nie zajmiemy się nimi odpowiednio szybko. Warto też sprawdzić, jak bardzo zużyte są siłowniki hydrauliczne i pompy, ponieważ ich wymiana może być dość kosztowna.

Jeśli sprzedawca nie chce pozwolić nam na sprawdzenie koparkoładowarki na własną rękę, to zły znak –  oznacza, że może mieć coś do ukrycia.

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić, jest cena części zamiennych. Każdy model koparki może posiadać inne części zamienne. Niektóre modele są tak stare, że nie są już produkowane, a części zamienne mogą nie być już dostępne.

Oceń naszą pracę

5
(1)

BANAT Oddział Warszawa

03-893 Warszawa

Bukowiecka 92tel. + 48 532 784 318

warszawa@banat.pl

BANAT Siedziba Główna

32-731 Żegocina

Łąkta Górna 534


tel. + 48 600 203 400

biuro@banat.pl

Oceń naszą pracę