BANAT Sp. z o.o. Łąkta Górna 534

Łąkta Górna 534

32-731 Żegocina

tel: +48 600 203 400

biuro@banat.pl

pon-pt 7-17

Siłowniki hydrauliczne to podzespoły hydrauliki siłowej, które są stosowane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, w których konieczne jest wywieranie siły w linii prostej. Ich zastosowania obejmują sprzęt budowlany (na przykład wózki widłowe i dźwigi), maszyny produkcyjne oraz projekty z zakresu inżynierii lądowej i wodnej. Są one nawet wykorzystywane w niektórych z najważniejszych maszyn, takich jak samoloty i statki kosmiczne, gdzie pomagają w kierowaniu pracą silników. Na przykład prom kosmiczny wykorzystuje siłowniki hydrauliczne do obracania silników z pozycji pionowej do poziomej po starcie. Bez tej funkcji powrót astronautów w atmosferę ziemską byłby niemożliwy – prom spłonąłby podczas ponownego wejścia w atmosferę! Widać więc, jak uniwersalne są to części.

Siłownik hydrauliczny – co to jest? Jak działają siłowniki hydrauliczne?

Z definicji siłownik (nazywany te często zamiennie cylindrem) to urządzenie, które przekształca energię w ruch. W siłowniku hydraulicznym do wytwarzania ruchu wykorzystuje się ciśnienie cieczy roboczej (może to być woda, ale najczęściej stosowane są specjalne oleje). Najbardziej powszechnym typem siłownika hydraulicznego jest siłownik, w którym ciecz oddziałuje bezpośrednio na tłoczysko lub drążek. Tłok z kolei porusza element mechaniczny (na przykład ramię i łyżkę koparki). Siłowniki hydrauliczne są stosowane w wielu maszynach i można je znaleźć m.in. w koparkach, dźwigach, wózkach widłowych i pompach.

Cylindry hydrauliczne wytwarzają ruch liniowy za pomocą cieczy pod ciśnieniem. Proces rozpoczyna się od wytworzenia ciśnienia oleju hydraulicznego (lub innego płynu), który jest następnie wtryskiwany do jednego końca cylindra. Powoduje to ruch tłoka hydraulicznego w kierunku jego przeciwległego końca. Następnie otwiera się zawór, aby olej mógł spłynąć na drugą stronę tłoka i przywrócić go do pierwotnego położenia. Należy zauważyć, że proces ten wymaga użycia mniejszej siły niż w przypadku równoważnego układu mechanicznego do wykonania tej samej pracy. Dlatego łatwo zrozumieć, dlaczego układy hydrauliczne są dziś tak popularne w maszynach ciężkich.

Jak zbudowany jest siłownik hydrauliczny? Jakie możliwości daje siłownik?

Siłowniki hydrauliczne składają się z kilku części, takich jak : tłoczysko, tłok, dławica, pierścień zgarniający, uszczelka tłoczyska i głowica cylindra. Korpus cylindra jest często wykonany ze spawanej stali, natomiast głowica cylindra jest zwykle wykonana z żeliwa lub stali. Głowica cylindra jest przymocowana do tłoczyska. Stanowi ona również podporę dla łożysk, dzięki którym tłok porusza się po wewnętrznej stronie korpusu cylindra. Jak można się łatwo domyślić, w siłownikach tych panuje duże ciśnienie. Siłowniki hydrauliczne są stosowane w wielu ciężkich maszynach, które wykonują złożone zadania. Części te są stosowane na przykład w koparkach – umożliwiają ruch ramienia i przenoszenie z jego pomocą ciężkich ładunków. Układy hydrauliczne są także stosowane w dźwigach, wywrotkach, żurawiach hydraulicznych, maszynach rolniczych, a nawet robotach pracujących na liniach produkcyjnych. Nie trzeba więc tłumaczyć, że siłowniki hydrauliczne to elementy, od których wiele zależy.

Jakie rodzaje siłowników hydraulicznych wyróżniamy?

Cylindry hydrauliczne występują w wielu kształtach i rozmiarach. Warto jednak wiedzieć, że istnieją trzy podstawowe typy tych podzespołów: siłowniki jednostronnego działania, dwustronnego działania i teleskopowe.

  • Siłownik hydrauliczny jednostronnego działania – ten typ siłownika jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony. Ma on jeden port roboczy w tłoczysku. Wszystkie pozostałe porty są zamknięte. Gdy do pojedynczego portu jest doprowadzany płyn, zmusza on tłok do ruchu w jednym kierunku, aż do osiągnięcia końca skoku. Wtedy zatrzymuje się i powraca do pozycji wyjściowej.
  • Siłownik hydrauliczny dwustronnego działania – cylinder dwustronnego działania ma porty na obu końcach cylindra, przez które wpływa płyn pod ciśnieniem i napędza tłok w obu kierunkach. Cylinder może poruszać się w przód i w tył pod warunkiem, że jest do niego pompowana ciecz z zewnętrznego układu hydraulicznego.
  • Siłownik hydrauliczny teleskopowy – siłowniki teleskopowe są podobne do tych stosowanych w wywrotkach, śmieciarkach i podnośnikach samochodowych. Składają się z kilku oddzielnych cylindrów umieszczonych jeden w drugim. Dzięki temu zasięg suwu roboczego jest znacznie zwiększony w porównaniu do innych siłowników hydraulicznych.

Siłownik hydrauliczny – regularne serwisowanie kluczem do sprawnego działania

Siłowniki wykorzystywane są w wielu rodzajach maszyn rolniczych czy budowlanych, części te narażone są na długotrwałą pracę w trudnych warunkach. Nie są niezniszczalne, więc mogą czasem ulec różnego rodzaju awariom. Czasami uszkodzenie siłownika hydraulicznego może spowodować przestój w firmie, a często każdy dodatkowy dzień bezczynności powoduje straty finansowe. Jeśli więc działalność firmy opiera się na siłownikach hydraulicznych, jej właściciel powinien zadbać o regularne przeglądy i serwisowanie tych elementów. Kluczowa jest tu stała współpraca z godnym zaufania serwisem. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi się martwić, czy jego podzespoły będą w dobrych rękach. Warto rozważyć współpracę z mobilnym serwisem hydrauliki siłowej. To wygodne rozwiązanie – nie trzeba samemu rozmontowywać maszyny i przewozić siłowników hydraulicznych do warsztatu. Zrobi to fachowiec, który przyjedzie obejrzeć i zdiagnozować maszynę.