Maszyny budowlane, kolejowe, rolnicze – ciężko wyobrazić sobie bez nich cięższe prace. Budowa wszystkich tych maszyn jest bardzo skomplikowana. Wszystko musi doskonale ze sobą współgrać, by zapewnić niczym niezakłóconą pracę. Najważniejszymi składowymi dużych maszyn są elementy hydrauliki siłowej. Czym w ogóle jest hydraulika siłowa? Jakie znajduje zastosowanie? Jakie są najważniejsze podzespoły? Jak o nie dbać, by uniknąć awarii i przestoju w pracy?
Hydraulika siłowa – czym jest?
Najprościej mówiąc, hydraulika siłowa to system pewnych części, które, połączone w zamknięty układ, wprawiają maszynę w ruch. Dzieje się to dzięki cieczy, która pod wpływem wysokiego ciśnienia krąży w układzie hydraulicznym.
Hydraulika siłowa jest podstawą działania wielu specjalistycznych maszyn przemysłowych, np.: koparek, wywrotek, śmieciarek, pras hydraulicznych oraz innych sprzętów używanych w przemyśle budowlanych, górniczym, leśniczym, rolniczym czy produkcyjnym.
Zastosowanie hydrauliki siłowej w praktyce
Tak naprawdę prawie wszystkie urządzenia opierają się na działaniu hydrauliki siłowej. Stykamy się z nią niemalże na każdym kroku, jest niezwykle uniwersalną technologią. Wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w przemyśle budowlanym, kolejowym, górniczym, rolniczym i innych.
Dlaczego serwis hydrauliki siłowej jest tak ważny?
Nagle przerwana praca na budowie? Wszystko stoi w miejscu z powodu niespodziewanej awarii? Tak, to często się zdarza w tych firmach, które nie dbają o regularny serwis hydrauliki siłowej w swoich maszynach. Tego rodzaju sytuacje nie należą do przyjemnych, gdyż niosą za sobą szereg konsekwencji w postaci przerwy w wywiązywaniu się z podpisanych umów czy nieplanowanych wydatków, które mogą dochodzić do dziesiątek tysięcy złotych. Można tego uniknąć, nawiązując współpracę z mobilnym serwisem hydrauliki siłowej. Wykwalifikowani pracownicy regularnie sprawdzają stan wszystkich części maszyny i przeprowadzają ewentualne naprawy. Tym sposobem firma jest zabezpieczona przed nagłym przestojem w wywiązywaniu się z kontraktów, chroni się przed wysokimi cenami napraw oraz długim oczekiwaniem na ponowne rozpoczęcie pracy już ze sprawną maszyną.
Każda część układu hydrauliki siłowej wymaga przeglądów, regeneracji czy naprawy co jakiś czas. Nie warto zaniedbywać maszyn, gdyż narazimy się na ogromne straty. Pamiętajmy też, że naprawa tychże części na własną rękę najczęściej może przynieść więcej strat niż korzyści – ostatecznie i tak trafimy do profesjonalistów, którzy zajmują się tą technologią.
Mobilny serwis hydrauliki siłowej – jak wygląda proces naprawy i regeneracji podzespołów
Maszyny wykorzystujące podzespoły hydrauliki siłowej często wykonują ciężką pracę w trudnych warunkach. Może się zdarzyć, że jakaś część ulegnie awarii, np. zepsują się uszczelnienia i zanieczyszczenia dostaną się do wnętrza siłownika. Jeśli zauważymy, że maszyna zaczyna inaczej pracować, powinniśmy szybko zareagować i wezwać mobilny serwis hydrauliki siłowej. Specjalista dojedzie na miejsce, zrobi wstępny przegląd maszyny, wymontuje uszkodzoną część, ustali, co należy zrobić, by rozwiązać problem. Jeśli usterka jest możliwa do naprawienia na miejscu, fachowiec zabierze się do pracy od razu. Jeśli jednak okaże się, że sprawa jest poważniejsza, to część zostanie zabrana do warsztatu, poddana szczegółowym oględzinom, zostanie wykonany kosztorys i zakres pracy. Następnie plany naprawy zostaną przedstawione klientowi i dopiero po jego akceptacji specjalista dokona wszystkich napraw. Po zakończonej pracy podzespół jest sprawdzany na aparaturze diagnostycznej w celu upewnienia się, że wszystko działa, jak należy. Ostatnim elementem jest montaż naprawionej części w maszynie klienta.