BANAT Sp. z o.o. Łąkta Górna 534

Łąkta Górna 534

32-731 Żegocina

tel: +48 600 203 400

biuro@banat.pl

pon-pt 7-17

Tym razem ekipę firmy Banat poniosło aż do samej Werony we Włoszech. Pojechaliśmy zobaczyć, co ciekawego wydarzyło się w branży budowlanej w ostatnim czasie. A idealnym do tego miejscem były włoskie targi maszyn SaMoTer.

Dlaczego akurat SaMoTer? Jest to dość duża impreza, w której uczestniczą najważniejsze firmy z branży budowlanej, a więc nie mogliśmy tego przegapić.

Czym są targi SaMoTer

SaMoTer to największe targi maszyn we Włoszech i jedne z największych w Europie. Odbywają się co 3 lata, a więc musieliśmy skorzystać z okazji i wybrać się w tym roku. Szczególnie że poprzednia edycja miała miejsce aż 6 lat temu – powodem tak długiej przerwy była pandemia.

 

Kluczowe tematy, jakie były poruszane na tegorocznej edycji to zrównoważone środowisko, biznes, innowacja i internacjonalizacja. Innowacyjne rozwiązania są niezwykle ważne dla branży budowlanej, bo mają pomóc w jej dekarbonizacji i cyfryzacji.

Co tam robiliśmy

Dla nas wyjazd na takie targi to przede wszystkim okazja do poznania najnowszych rozwiązań i trendów w branży. Jest to też dobry moment na nawiązanie nowych kontaktów i odświeżenie starych znajomości.

 

Naszym celem było też znalezienie nowych dostawców części zamiennych i komponentów do naprawy hydrauliki siłowej i całych maszyn. Zależało nam także na poznaniu potencjalnych partnerów handlowych, dzięki którym moglibyśmy poszerzyć swoją ofertę. Był to więc pracowity czas dla nas.

Co zwróciło naszą uwagę

Największą uwagę zwróciły maszyny z inteligentnymi systemami sterowania. A przede wszystkim spycharka Komatsu, której operator może zaprogramować, co maszyna ma robić. Jest to niesamowity postęp w porównaniu z tym, jak maszyny były projektowane dawniej. Wygląda na to, że cyfryzacja mocno odmieni branżę budowlaną.

Jak oceniamy targi

Targi oceniamy jako bardzo fajne, tylko straszne upały. Specjalnie wybraliśmy hotel oddalony o 30 minut od wydarzenia, żeby zrobić sobie codzienny spacerek, ale trochę tego pożałowaliśmy, kiedy okazało się, że temperatura w Weronie waha się między 26 a 31℃

Radosław Chamielec, Dyrektor Zarządzający

Generalnie targi SaMoTer to wydarzenie warte uwagi – sporo się tu dzieje, mnóstwo wystawców i odwiedzających. Zobaczyliśmy wiele ciekawych stanowisk dużych marek, takich jak Bomag, Sany, Komatsu, Hyundai i Bobcat. Dużo dowiedzieliśmy się o nowościach, mieliśmy okazję posłuchać też o biznesie 4.0 i znaczeniu sztucznej inteligencji w branży budowlanej.